Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jakie mamy kredyty dla firm


Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że od czasu do czasu będą potrzebowały dodatkowej gotówki. Może ona być potrzebna na rozwój firmy, na prowadzenie bieżącej działalności itp. Jednym ze sposobów na pozyskanie dodatkowych środków, może okazać się bankowy kredyt.
Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w życiu biznesmena są lepsze i gorsze momenty, więc zawsze są gotowe wspomóc go, gdy będzie tego potrzebował. Oczywiście nie jest to pomoc charytatywna i za pożyczone pieniądze musi on wpłacić do banku odsetki czy też prowizję. Ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą potrzebują dodatkowych pieniędzy na różne okazje, więc banki w swej ofercie mają różne kredyty dla firm. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.

Kredyt inwestycyjny – jest to kredyt, który ma służyć powiększeniu majątku firmy. Pieniądze uzyskane z takiego kredytu, mogą zostać wykorzystane na zakup środków trwałych (samochód, budynek), zakup środków niematerialnych (oprogramowanie komputerowe), zakup akcji itp.

Kredyt obrotowy – jest to kredyt przeznaczony na bieżące funkcjonowanie firmy

Kredyt płatniczy – umożliwia finansowanie w razie nagłych i wyjątkowych sytuacji. Mogą one wynikać min z racji opóźnień w zapłatach należnych firmie faktur.

Kredyt pomostowy – kredyt służący finansowaniu inwestycji, do której przyznana została dotacja. Umożliwia on realizację inwestycji do momentu uzyskania pełnych środków z dotacji.

Kredyt w rachunku bieżącym – limit debetowy.

Kredyt preferencyjny – kredyt przyznawany na specjalnych warunkach zazwyczaj z dopłatami od instytucji rządowych lub unijnych.

Kredyt technologiczny – kredyt na rozwój nowych technologii.

Kredyt na rozpoczęcie nowej działalności – kredyt dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, a nie mają na to odpowiedniej ilości środków.

Jak widać, firmy szukające kredytu, mają do wyboru bardzo dużą ilość produktów kredytowych. Jednakże należy zdawać sobie sprawę z tego, że ich uzyskanie wcale nie musi być łatwe. Albowiem banki nie chcą ryzykować i udzielać kredytów dla firm, jeżeli nie mają dużej pewności, że pożyczone pieniądze do nich wrócą. A w przypadku firm, nigdy nie wiadomo jak nowa inwestycja „wypali”, czy będzie ona przynosiła zyski, czy biznesmen będzie miał wystarczającą ilość środków, by w terminie zadłużenie spłacić.

Dlatego też jeżeli chcemy złożyć wniosek o kredyt dla firmy, musimy się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim musimy zebrać komplet dokumentów, zwłaszcza tych pozwalających na określenie uzyskiwanego dochodu. Jeżeli chcemy uzyskać kredyt inwestycyjny lub kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinniśmy przygotować odpowiedni biznesplan. I nie możemy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu kredytu. Tylko wtedy będziemy mogli ze spokojem udać się do banku z wnioskiem kredytowym i mieć duże prawdopodobieństwo, że wniosek będzie miał decyzję pozytywną.0 Komentarze