Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy osoba zadłużona może być poręczycielem kredytu


W momencie rozpatrywania wniosku o kredyt banki zrobią wszystko, by pożyczone pieniądze wróciły do nich z powrotem. To między innymi dlatego dokładnie sprawdzają naszą zdolność kredytową, historię kredytową czy też starają się jak najlepiej zabezpieczyć spłatę zadłużenia. Jednym z rodzajów zabezpieczeń kredytów są poręczyciele. To właśnie oni mają gwarantować, że raty będą co miesiąc spłacane na czas. Dlatego też, nie każdy może zostać poręczycielem. A czy może nim być osoba, która sama ma długi?
Aby móc zostać poręczycielem, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, bank musi stwierdzić że jesteśmy osobą godną zaufania i że będziemy mogli spłacać dług w momencie gdy przestanie to robić kredytobiorca. Musimy mieć więc odpowiednie dochody. Mówić jeszcze inaczej, musimy mieć odpowiednią zdolność do poręczenia. Składa się na nią kilka czynników. Wspomniane już dochody, wysokość kosztów jakie ponosi nasze gospodarstwo domowe, nasz wiek, miejsce pracy, długość zatrudnienia itp. Na pewno bank sprawdzi też historię kredytową jaką zgromadziło Biuro Informacji Kredytowej. Wspomnieliśmy już, że bank sprawdzi nasze miesięczne koszty. Mówimy tu o rachunkach za media, ubezpieczenie itp. W skład tych wydatków mogą też wchodzić raty od kredytów i pożyczek które zaciągnęliśmy. Czyli w praktyce, nasze długi obniżają zdolność do poręczenia. Ale absolutnie nie przekreślają naszych szans na poręczenie kredytu. Albowiem jeśli nasze dochody są wystarczająco duże, bank zaakceptuje nas jako poręczyciela nawet jeśli sami mamy długi. Oczywiście bank sprawdzi czy spłacamy je na czas, w jakiej wysokość mamy miesięczną ratę itp. Jeśli okaże się, że raty nie są zbyt wysokie i są spłacane na czas, nie powinno być problemu z poręczeniem.
Poręczyciel to bardzo odpowiedzialna funkcja. Jego zadaniem jest przejęcie spłaty zadłużenia w momencie, gdy nie będzie tego robił kredytobiorca. Dlatego musimy dobrze zastanowić się, czy możemy się tego podjąć. Musimy też pamiętać, że odpowiedni wpis o poręczeniu znajdzie się w Biurze Informacji Kredytowej, więc może to mieć wpływ na naszą zdolność kredytową. Jednakże nie możemy odmawiać wszystkim, którzy proszą nas o poręczenie długu. Przecież i my możemy znaleźć się w sytuacji, że w momencie ubiegania się o pożyczkę lub kredyt zostaniemy przez bank o przyprowadzenie żyranta. I jeśli my będziemy wszystkim odmawiać, to z całą pewnością i nam nikt nie będzie chciał pomóc.0 Komentarze