Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy warto refinansować posiadane zobowiązania?

refinansowanie

Refinansowanie kredytu oznacza zaciągnięcie nowej pożyczki na spłatę zobowiązania w innym banku. Takie rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim w przypadku wieloletniego kredytu hipotecznego, kiedy chcemy zmodyfikować otrzymane wcześniej warunki. Refinansowanie pozwala między innymi na zmianę oprocentowania i okresu spłaty kredytu.
Kiedy warto refinansować kredyt?
Kredyt refinansowy to dobre rozwiązanie, kiedy warunki na rynku finansowym zmieniają się na korzyść kredytobiorcy. Przykładowo, banki zaczęły oferować niższe marże i oprocentowania pożyczek, a w rezultacie kredyt zaciągnięty kilka lat wcześniej jest dużo droższy niż produkty proponowane obecnie. Zmianę kredytu warto rozważyć także w przypadku problemów finansowych. Refinansowanie umożliwia wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie miesięcznej raty, dzięki czemu spłata zobowiązania staje się łatwiejsza. Kredyt refinansowy to dobra opcja także w odwrotnej sytuacji – kiedy nasze możliwości finansowe wzrosły. Refinansowanie może wtedy skrócić okres spłaty i zmniejszyć kwotę, jaką trzeba zapłacić bankowi.

Dodatkowe koszty refinansowania: na co zwrócić uwagę?
Banki chętnie refinansują pożyczki zaciągnięte w konkurencyjnych instytucjach, a nowym klientom oferują warunki atrakcyjniejsze niż te w standardowej ofercie. Należy jednak uważać na dodatkowe koszty, jakie musi ponieść kredytobiorca refinansujący swoje zadłużenie. Przede wszystkim, chodzi o prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu, jaką należy uregulować w poprzednim banku. Prowizja wynosi zazwyczaj około 2% kwoty pozostającej do spłaty i jest pobierana przez pierwsze 3-6 lat od zawarcia umowy kredytowej. Klient refinansujący swoje zobowiązanie ponosi też koszty ponownej wyceny nieruchomości i opłat sądowych (za zmiany w księdze wieczystej). Nowy bank ma też prawo pobrać prowizję za udzielenie kredytu oraz nakazać wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Może się wówczas okazać, że refinansowanie kredytu przestaje być korzystne. Przed podjęciem decyzji warto więc dokładnie przekalkulować wszystkie koszty lub skorzystać z usług doradcy finansowego, który zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.0 Komentarze