Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Etap wyboru oferty. Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?


Kredyt gotówkowy wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Decydują się z niego skorzystać osoby w różnym wieku, kierując się różnymi powodami. Dla jednych jest on sposobem na poratowanie domowego budżetu lub poradzenie sobie z nieplanowanymi wydatkami, dla innych zaś metodą na realizację celów i marzeń.
Kredyt gotówkowy pozwala pozyskać dodatkowe środki, które mogą być spożytkowane w dowolny sposób. To właśnie owa elastyczność decyduje o jego popularności. Jednak aby móc korzystać bez żadnych ograniczeń z ekstra środków, najpierw potencjalny przyszły kredytobiorca musi zmierzyć się z trudnym i wymagającym zadaniem, jakim jest wybór kredytu gotówkowego, a dokładniej jego oferty. To, że powinna być atrakcyjna, to kwestia oczywista. Pytanie jednak, co wziąć pod uwagę, analizując kolejne propozycje, by móc wybrać tę najlepszą. Spróbujmy to ustalić.

Najlepszy, czyli jaki?

Udzielając odpowiedzi na pytanie odnoszące się do tego, jaki kredyt można nazwać najlepszym, zapewne większość z kredytobiorców wskazałaby kwestie dotyczącą jego kosztów. Rzeczywiście cena, jaką musi zapłacić klient za udzielenie mu pożyczki, w dużym stopniu wpływa na jej atrakcyjność. Im niższe koszty kredytu, tym bardziej jest on postrzegany jako atrakcyjny. Warto w tym miejscu wspomnieć, że aby móc w realny sposób ocenić wysokość kosztów kredytu, należy wziąć pod uwagę wszystkie opłaty związane z jego udzieleniem. A te w zależności od oferty wybranej placówki mogą się znacznie od siebie różnić. Niektóre banki poza standardowymi odsetkami doliczają jeszcze prowizję za udzielenie kredytu oraz opłaty dodatkowe, a także wymagają ubezpieczenia kredytu. Każdy z tych elementów, podobnie jak wysokość oprocentowania, wpływa na to, ile w ostatecznym rozrachunku klient będzie musiał zwrócić kredytodawcy. Podczas analizy wybranych ofert warto więc wziąć pod uwagę wszystkie, nawet pozornie niewielkie opłaty, które zostaną doliczone do kosztów kredytu. Dopiero to pozwoli na dokonanie realnej oceny oferty pod względem jej atrakcyjności finansowej.

O tym, czy oferta kredytu będzie uznawana przez klienta za „najlepszą”, decyduje również maksymalna kwota, jaką może on pozyskać. Jednocześnie jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od aktualnych potrzeb przyszłego kredytobiorcy i oceniana przez niego w subiektywny sposób. Dla jednych będzie to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dla innych zaś kilkaset. Jeszcze innych usatysfakcjonuje nawet kilka tysięcy złotych.

Wpływ na postrzeganie oferty kredytu gotówkowego jako atrakcyjnej mają również zawarte w niej warunki odnoszące się zarówno do wysokości kolejnych rat, jak i okresu kredytowania. Im bardziej elastyczne, tym lepiej. Pozostawienie klientowi możliwości decydowania przez niego o sposobie spłaty zadłużenia w dużej mierze przekład się na łatwość wywiązania się ze zobowiązania. To bardzo istotny czynnik, ponieważ pozwala on w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko utraty płynności finansowej, co mogłoby prowadzić do bardzo niebezpiecznej w swoich skutkach tzw. spirali zadłużenia.

Ostatnią, choć wcale nie mniej istotną kwestią jest zakres formalności, których musi dopełnić osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu. Jak łatwo się domyślić, im jest ich mniej, tym lepiej. Dlatego właśnie tak dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się kredyty online, w przypadku których proces ubiegania się o pożyczkę został bardzo skrócony, a wiele formalności, jak chociażby złożenie wniosku kredytowego można dopełnić za pośrednictwem internetu.

Jak szukać?

Jedyną sprawdzoną i skuteczną metodą na poszukiwanie najlepszego kredytu gotówkowego jest poddanie analizie kilku, a niekiedy nawet kilkunastu ofert przygotowanych przez różne banki. Zadanie to, choć pracochłonne i wymagające poświecenia zarówno czasu, jak i energii, bywa jednak bardzo opłacalne. Pomocne w dokonywaniu owej analizy bywają popularne porównywarki kredytów. Jednak pomimo korzystania z nich przed podpisaniem wiążących decyzji warto samodzielnie jeszcze raz zapoznać się z warunkami zawartymi w umowie kredytowej.

Źródła:
www.totalmoney.pl/artykuly/7608578,kredyty-gotowkowe,jak-wybrac-wlasciwa-oferte-kredytu-gotowkowego,1,1
finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-dokonac-wyobru/0 Komentarze