Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
* * * * -

Jak obliczyć rate kredytu bez wychodzenia z domu?

obliczanie raty kredytu kredyt gotówkowy rata kredytu

Zastanawiając się nad wzięciem kredytu powinniśmy przede wszystkim obliczyć wysokość rat, jakie przyjdzie nam potem przez wiele lat spłacać. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kredyt gotówkowy czy hipoteczny, to właśnie od wysokości rat będziemy uzależniać decyzję o podjęciu takiego zobowiązania. Tylko mając pełną świadomość obciążeń, jakie narzuca na nas spłata kredytu, możemy zdecydować, czy rzeczywiście stać nas na taki wysiłek w określonym okresie czasu.

Jeszcze kilka lat temu, aby móc choćby w przybliżeniu obliczyć sobie raty kredytu i myśleć nad harmonogramem ich spłat, niezbędna była wizyta w oddziale banku albo u doradcy finansowego. Dziś jednak, gdy w ofercie niektórych banków dostępny jest już nawet kredyt przez internet, który można wziąć bez uprzedniej wizyty w oddziale, obliczenie wysokości raty rozważanego kredytu możemy spokojnie zrobić nie wychodząc z domu na przykład za pomocą kalkulatorów kredytowych


Kalkulatory kredytowe na stronach banku.

Wiele banków zamieszcza na swoich stronach specjalnie przygotowane dla ich klientów kalkulatory kredytowe, które uwzględniając aktualne oferty banku wyliczą nam prognozowaną wysokość rat. Jest to z pewnością jedna z wygodniejszych możliwości zapoznania się z przewidywanymi obciążeniami. Warto z niej skorzystać, szczególnie, jeśli rozważamy kredyt w banku, w którym mamy już konto. Kalkulatory udostępniane przez banki dadzą miarodajne wyniki, które bardzo często nie będą w ogóle różniły się od wartości, jakie znajdziemy w finalnych warunkach umowy kredytowej.

Infolinia banku.

Podobnie jak kalkulatory rat kredytowych dostępne na stronach banku, pewnym źródłem informacji jest też infolinia danego banku. Dzwoniąc na numer infolinii możemy dopytać się o warunki, na jakich udzielany jest kredyt. Doradca nie tylko pomoże wypełnić wniosek kredytowy, ale zazwyczaj będzie też w stanie przekazać wstępną decyzję kredytową. Do podpisania umowy trzeba będzie się pofatygować do najbliższego oddziału, ale jeszcze zanim to nastąpi, będziemy już doskonale orientować się w wysokości rat i kosztach całego kredytu.

Kalkulatory kredytowe i porównywarki ofert.

Oczywiście samodzielne sprawdzanie ofert wszystkich banków może być zajęciem bardzo czasochłonnym. W sieci dostępne są kalkulatory kredytowe, które są w stanie obliczyć raty kredytów zaciąganych w różnych bankach, a nawet samodzielnie porównać ich warunki. Bazując na informacjach udostępnianych przez banki, takie kalkulatory potrafią z dużą dokładnością wyliczyć spodziewane raty. Jest to w praktyce bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia szybkie zorientowanie się nie tylko w warunkach spłaty kredytu zaciągniętego w różnych instytucjach, ale pozwala także porównać ze sobą różne oferty.

Samodzielne obliczenie wysokości rat.

Oczywiście dysponując informacjami, jakie znajdziemy na stronach banków, można również wyliczyć wysokość rat całkowicie samodzielnie. Znając wysokość prowizji banku oraz aktualną wysokość stóp procentowych możemy sami obliczyć, na jakie obciążenia musimy być przygotowani. Algorytmy, jakie banki wykorzystują do obliczenia wysokości rat, z powodzeniem znajdziemy w sieci, same obliczenia są żmudne, ale oczywiście można je wykonać samemu.

Trzeba jednak pamiętać, że do takiej kalkulacji musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Na wysokość rat mają bowiem wpływ nie tylko wysokość i oprocentowanie kredytu, ale także koszty ewentualnego ubezpieczenia oraz marża i prowizja banku. Samo dotarcie do tych wszystkich danych zajmie z pewnością wiele czasu, nie mówiąc już o dokonaniu wszystkich obliczeń.

Wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych.

Na blogach i serwisach finansowych znajdziemy też arkusze kalkulacyjne, które wszystkie niezbędne obliczenia wykonają za nas. Wiele danych wciąż musimy wyszukać sami, ale zastosowanie takiego arkusza z pewnością pomoże zmniejszyć ryzyko błędów w obliczeniach, na jakie jesteśmy narażeni obliczając wszystkie wartości samodzielnie. Jest to oczywiście prostsze niż własnoręczne dokonywanie wszystkich obliczeń, niemniej jednak dużo mniej wygodne od kalkulatorów kredytowych dostępnych online.
0 Komentarze