Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Karta kredytowa - kiedy opłaca się z niej korzystać?

karta kredytowa

Niektórzy uważają karty kredytowe za największe zło bankowości. Nie można im się dziwić dlatego, że nie umiejętne korzystanie z kart kredytowych może doprowadzać do konkretnych problemów finansowych. Dodatkowo nie swoje pieniądze wydajemy łatwiej, a sama forma „plastiku”, zamiast fizycznych pieniędzy powoduje, że nie do końca zauważamy odpływ środków pieniężnych. Niemniej jednak karta kredytowa w rękach osoby, która zna zasady z jej korzystania może być całkiem pożytecznym narzędziem. Kiedy opłaca się korzystać z karty kredytowej? Dowiecie się tego w naszym artykule.

Karta kredytowa – czym się wyróżnia?


Karta kredytowa w swoim wyglądzie do złudzenia przypomina zwyczajną kartę debetową. Różni się jednak od niej jedną zasadniczą kwestią. Używając karty kredytowej nie korzystamy bowiem z naszych pieniędzy, nie jest też przypisana do naszego konta osobistego. Jest ona za to limitem kredytowym przyznanym nam przez bank na podstawie posiadanej przez nas zdolności kredytowej.


Okres bezodsetkowy – główna zaleta karty kredytowej


Jak każdy kredyt, również karta kredytowa jest oprocentowana, tylko odsetki nie są naliczane od razu, a dopiero po ok. 54 dniach od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego i właśnie to jest zaleta kart kredytowych i tym, dlaczego warto z nich korzystać. Dzięki okresowi bezodsetkowemu możesz cieszyć się darmowym kredytem przez 54 dni, jedynym warunkiem jest to, że spłacisz go w całości przed upływem okresu bezodsetkowego. Okres bezodsetkowy składa się z okresu rozliczeniowego (30 dni) oraz tzw. grace period (24 dni).

Karta kredytowa to narzędzie, które potrafi niezwykle kusić, pamiętaj jednak, aby nie przekraczać sumy, której później nie będziesz w stanie spłacić. Nie spłacenie karty w odpowiednim terminie lub nie spłacenie jej w całości, a jedynie w części spowoduje naliczanie wysokich odsetek, które mogą pogrążyć Cię w kłopotach finansowych.


Uważaj na bankomaty


Korzystając z karty kredytowej nie dokonuj też wypłat z bankomatów. Po pierwsze każda wypłata kartą kredytową z bankomatu obciążana jest wysoką prowizją, stanowiącą procent od kwoty, którą wypłacasz. Po drugie, wypłacając pieniądze kartą kredytową z bankomatu natychmiastowo tracisz okres bezodsetkowy i bank od tego momentu nalicza Ci odsetki. Nie wiedząc o tych podstawowych kwestiach, można wpaść w poważne kłopoty.


Dlaczego poza okresem bezodsetkowym warto korzystać z karty kredytowej?


Przede wszystkim banki proponując karty kredytowe, często oferują załączane do nich różne promocje, takie jak programy partnerskie i lojalnościowe. W przypadku programów partnerskich banki podpisują umowy z różnego rodzaju sieciami usługowymi (branża: kino, odzież, gastronomia) i np. w ramach promocji w jednej z sieci odzieżowych, korzystając z karty kredytowej możesz kupować ubrania o 10% taniej, a w kinie mieć dwa bilety w cenie jednego.


Moneyback


Moneyback to również promocja, dzięki której może zaoszczędzi przy korzystaniu z karty kredytowej. W tym przypadku bank zwraca Ci część kosztów za różnego rodzaju transakcje bezgotówkowe. Oczywiście ograniczone jest to odpowiednimi limitami np. 5% zwrotu od transakcji, ale nie więcej niż 50 zł w miesiącu.


Mądre korzystanie z karty kredytowej to przede wszystkim jej nienadużywanie. Używając tego narzędzia należy się pilnować, aby kredyt, który karta nam umożliwia był właśnie darmowy, a nie przepłacony. Pożyczanie od banku z kartą kredytową jest opłacalne o ile kredyt ten jest krótkoterminowy.


Lubisz mieć zawsze zabezpieczenie pieniężne?
Porównaj ofertę kart kredytowych na: www.totalmoney.pl.0 Komentarze