Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Karty kredytowe - zasady korzystania

karta kredytowa karty kredytowe

Każde narzędzie w dobrych rękach okazuje się czymś wspaniałym i pomocnym, w złych bywa czymś męczącym, doprowadzającym do upadku, a wymierzając cięższą artylerię, nawet do śmierci. Bo przecież elektrownia atomowa może dać energię elektryczną dla dużej części kraju, ale bomba atomowa zniszczyć powiat. W każdym razie tu będzie mowa o finansach, a dokładnie kartach kredytowych. Jak z nich korzystać, aby się nie zadłużać i płacić jedynie tyle pieniędzy, ile pożycza się od banku?

Polacy coraz częściej posiadają karty kredytowe, a banki przedstawiają ciągłe promocje, dzięki którym wydaje nam się, że trafiliśmy na prawdziwą okazję. Pamiętajmy jednak, że promocje zazwyczaj są chwilowe i zawsze patrzmy na te warunki umowy, które mówią o opłatach stałych.

Karta kredytowa to nie darmowy kredyt, chociaż może praktycznie się taki stać, jeżeli będziemy tego kawałka plastiku umiejętnie używać. Karta kredytowa w praktyce jest limitem kredytowym, jaki bank nam może przyznać po zapoznaniu się z naszą zdolnością i historią kredytową.

Grace period – główna zaleta kart kredytowych

Największą zaletą kart kredytowych, dzięki której możemy korzystać z nich praktycznie za darmo, a nawet zarobić jest tzw. grace period. Co to oznacza? Jest to 54-60 dniowy okres karencji, do którego końca musimy spłacić całość naszego zadłużenia, dopiero po tym czasie naliczane są odsetki. Na przykład zadłużysz się 1 dnia swojego okresu rozliczeniowego, a oddać pieniądze będziesz musiał dopiero za niecałe 2 miesiące. Przez ten czas możesz równie dobrze żyć na kredyt, a pieniądze z wynagrodzenia trzymać na lokacie krótkoterminowej, bądź koncie oszczędnościowym, dzięki czemu jeszcze dodatkowo zarobisz.
Pamiętajmy, aby swoje zadłużenie zawsze spłacać w określonym na wyciągu czasie. Odsetki w przypadku kart kredytowych są bardzo wysokie, co powoduje, iż zadłużanie się na dłuższy okres, w ten sposób jest najzwyczajniej nieopłacalne
.
Nigdy nie wypłacaj w ten sposób pieniędzy z bankomatu

Są dwa powody, przez które nie powinieneś nigdy wypłacać pieniędzy z bankomatu kartą kredytową. Pierwszy z nich to fakt, że pobierając pieniądze z bankomatu automatycznie uruchamiasz oprocentowany kredyt na karcie, więc wraz z wypłatą środków w ten sposób kończy się Twój grace period. Drugą rzeczą, przez którą nie należy tego robić jest to, że od każdej wypłaty z bankomatu naliczana jest prowizja, która wynosi od 3-5 % wypłacanej sumy.

Ile zapłacisz za kartę?

To ile zapłacisz za kartę zależy przede wszystkim od banku. Często jest tak, że banki zastrzegają sobie, że karta jest darmowa, jeśli w ciągu miesiąca występuje obrót na X zł, drugim zastrzeżeniem jest wysokość obrotu w ciągu roku.1 Komentarze

Masa osób powinna przeczytać artykuł a potem się wczytać w swoje umowy bo z kart kredytowych to dzisiaj nikt korzystać nie potrafi, aż żal, że tak nieumijętnie ludzie korzystają.