Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Kredyt gotówkowy - istotne pojęcia


Decydując się na kredyt gotówkowy, warto poznać przed podpisaniem umowy niektóre z istotnych pojęć, które mogą nam pomóc w jej zrozumieniu. Język banków może być niezwykle zagmatwany. Poniżej znajdziecie kilka definicji, które pomogą Wam w wyborze kredytu gotówkowego.
Oprocentowanie nominalne
Dawniej w reklamach kredytów to właśnie ten parametr był podawany najgrubszą i największą czcionką. Dlaczego? Otóż jest on bardzo mylący, jeśli chodzi o koszty kredytów. Owszem w dużym stopniu wpływa na cenę kredytu, ale nie jest on jedynym kosztem. Oprocentowanie nominalne składa się z dwóch elementów. Marży banku oraz stopy bazowej. Stopa bazowa to tzw. WIBOR, czyli referencyjna stopa oprocentowania kredytu na rynku międzybankowym. Jego wysokość ustalana jest dla różnych okresów i jest uśrednioną ceną z danego okresu, za jaką banki nawzajem pożyczają sobie pieniądze. Marzą z kolei to cena kredytu ustalana przez sam bank i jest zależna nie od uśrednionej kwoty wszystkich cen w bankach a uzależniona jest od samego kredytodawcy i jego woli. Zatem o ile o marżę możemy walczyć, o tyle WIBOR jest po pierwsze ustalany odgórnie, a po drugie zmienny.

RRSO
Dowiedzieliśmy się już nieco o oprocentowaniu nominalnym i jak już zostało powiedziane, nie jest ono jedynym kosztem kredytu, także przy porównywaniu ofert kredytowych nie powinniśmy zwracać uwagi na ten parametr, a właśnie na RRSO, czyli Rzeczywista Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to oprocentowanie rzeczywiste uwzględniające nie tylko koszty odsetek, ale też opłatę przygotowawczą, ubezpieczenie, a nawet zmianę wartości pieniądza w czasie. Metodologia obliczania RRSO jest identyczna dla każdego banku, zatem RRSO stanowi obiektywne narzędzie przy porównywaniu ofert banków.

Prowizja
Prowizja to pieniądze, które musimy zapłacić już za samo udzielenie nam kredytu. Pobiera się ją po wypłaceniu kredytu. Prowizja zostaje doliczona do pierwszej raty, bądź zostaje skredytowana. W najlepszych ofertach kredytów gotówkowych prowizja za udzielenie kredytu nie jest pobierana wcale.

Ubezpieczenie kredytu
Kolejnym kosztem, jaki możemy ponieść wnioskując o kredyt jest ubezpieczenie kredytu. Oczywiście nie jest to ubezpieczenie, które miało by przysłużyć się kredytobiorcy. W ten sposób zabezpieczają się banki na wypadek, jeśli kredytobiorca nie mógł spłacić kredytu, np. w wyniku choroby nie byłby zdolny do pracy i spłaty kredytu. Często przy mniejszych kwotach kredytu możemy zrezygnować z ubezpieczenia kredytu, oczywiście na własną odpowiedzialność.

Raty równe i raty malejące
Raty równe to takie, których wysokość jest stała przez cały okres kredytowania. Najpierw większą część raty obejmuje część odsetkowa, a czym dłużej spłacamy kredyt, tym większą część raty stanowi część kapitałowa. Raty malejące są niższe wraz z ubiegiem czasu. Kwota kapitału jest w nich stała, a odsetki naliczane są od pozostałego do spłaty zobowiązania, a co za tym idzie z czasem maleją. Raty malejące są korzystniejsze, gdyż szybciej spłacany jest kapitał, ich wadą jest fakt, że początkowe raty mogą być sporo wyższe, niż przy ratach równych.

Harmonogram spłaty kredytu
Jest zestawienie spłaty rat i kwot, które powinniśmy wpłacić na konto banku w danym czasie, oprócz samego harmonogramu, banki często dołączają druki, dzięki którym płatność możemy zrealizować w oddziale banku lub na poczcie.

Rezygnacja z kredytu
W ustawie o kredycie konsumenckim istnieje zapis, który pozwala kredytobiorcom na zmianę swojej decyzji po podpisaniu umowy, dzięki czemu mogą oni zrezygnować z kredytu w terminie do 14 dni od zaciągnięcia zobowiązania. Kwotę zobowiązania należy zwrócić wtedy kredytodawcy, najpóźniej do 30 dni od złożenia oświadczenia.

Najlepszy kredyt gotówkowy – sprawdź.

Oczywiście to nie jedyny terminy związane z kredytem gotówkowym, warto również dowiedzieć się o spłacie kredytu przed terminem, czy kredytobiorca daje nam taką możliwość i na jakich warunkach, a także o wakacjach kredytowych, które mogą nas wspomóc w razie gorszego okresu pod względem finansowym w naszym życiu.0 Komentarze