Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Kto może zostać poręczycielem kredytu

poręczyciel

Nikt z nas nie lubi, gdy ktoś nie oddaje nam pieniędzy. Nie inaczej sprawa ta wygląda w przypadku banków. Instytucje te tym bardziej starają się zabezpieczyć zwrot pieniędzy, gdyż pożyczają one środki wpłacone przez ich klientów na depozyty czy inne produkty oszczędnościowe. Dlatego tylko najlepsi klienci banku mogą otrzymać kredyt bez zabezpieczenia. Pozostali muszą w jakiś sposób zabezpieczyć pożyczkę czy kredyt. Banki stosują wiele różnego rodzaju zabezpieczeń, jednakże do jednych z najpopularniejszych jest poręczenie kredytu.
Kim jest poręczyciel kredytu? To osoba, która w momencie niespłacania długu przez kredytobiorcę przejmie ten obowiązek na siebie. Trzeba więc przyznać, że poręczyciel ma wiele obowiązków i w związku z tym wcale nie jest łatwo go znaleźć. Ponadto banki mają co do poręczycieli spore wymagania i nie każdy może nim zostać. Jakie więc warunki musi on spełnić, aby zostać naszym poręczycielem? Przede wszystkim musi mieć on odpowiednie dochody. Banki będą dla naszego poręczyciela wyliczać zdolność kredytową na podobnych zasadach jak wygląda to w przypadku osoby składającej wniosek kredyt. A wszystko dlatego, że w momencie braku spłaty zadłużenia, musi on mieć wystarczającą ilość pieniędzy, by spłacać dług który poręczał. Bank na pewno sprawdzi też poręczyciela w Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego osoby które mają słaby scoring punktowy w BIK, także mogą zostać odrzucone przez bank i nie będą mogły zostać poręczycielem. Kolejnym czynnikiem na który bank zwróci uwagę będzie wiek poręczyciela, zwłaszcza przy kredytach zaciąganych na wiele lat. Osoby w podeszłym wieku z reguły nie są jako poręczyciele akceptowani. Na pewno bank zwróci też uwagę na sytuację rodzinną poręczyciela, gdyż ona również może być dla tej instytucji ważna. Jak więc widać, nie każdy może zostać poręczycielem, gdyż musi on spełnić wiele wymagań, często identycznych jak kredytobiorca.

Na pewno znalezienie poręczyciela nie należy do łatwych zadań. Tym bardziej, że część osób które mogłyby spełnić bankowe wymagania odmawiają podpisania umowy poręczenia, z obawy przed ewentualną koniecznością spłacania za kredytobiorcę rat. Dlatego dobrze jest “budować” sobie dobrą historię kredytową, by banki były skłonne udzielić nam pożyczki bez poręczyciela.



0 Komentarze