Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Kredyty hipoteczne


Czym jest marża banku?

lis 16 2023 19:02 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Zwłaszcza w przypadku zobowiązań hipotecznych jej wysokość nabiera znaczenia. Czym dokładnie jest marża? Czy istnieją sposoby, by była niższa, a tym samym kredyt stał się tańszy? Pora poznać odpowiedzi na te fundamentalne dla kredytobiorców pytania. Wysokość kwoty, o jaką wnioskuje klient, to jeden z dwóch elementów rat kredytu, ale często wcale nie najważniejszy. Kluczowe znaczenie ma także marża.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Co dalej z Frankowiczami i kredytami we frankac...

sie 25 2023 11:08 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Kredyty frankowe w Polsce od lat stanowią temat dyskusji i kontrowersji. Wiele osób zdecydowało się na tego rodzaju kredyt ze względu na atrakcyjne warunki, jednak szybko okazało się, że wiąże się to z wysokim ryzykiem kursowym, którego kredytobiorcy nie byli w stanie ocenić. W ostatnich latach, dzięki zmieniającemu się orzecznictwu sądowemu i działaniom Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), sytuacja kredytobiorców frankowych uległa znaczącej zmianie, na co wskazują liczne wyroki w sprawach o franki. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jakie opcje mają frankowicze w 2023 roku oraz jakie czynniki wpływają na przyszłość kredytów frankowych w Polsce.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    *****

Masz kredyt hipoteczny we frankach z mbanku? Te...

kwi 18 2023 15:45 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim? Zanim będziesz próbował uzyskać dodatkowe informacji w wybranej placówce banku, warto wiedzieć, że warunki ugody są ustalane indywidualnie i podlegają negocjacjom.
Mbank ugody - poznaj szczegóły
Czy klientom spłacającym kredyty hipoteczne opłaca się korzystać z ugody ze strony banku?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Czy kredyty frankowe wzrosną?

paź 25 2022 13:20 | mentalny w Kredyty hipoteczne

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o kredytobiorcach złotówkowych, którzy muszą zmagać się ze stale rosnącymi ratami kredytu. W niezbyt dobrej sytuacji są również frankowicze, którzy – po raz kolejny – muszą liczyć się ze wzrostem rat. No właśnie, czy kredyty frankowe wzrosną?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Wkład własny przy hipotece - jakie jest minimum?

maj 10 2022 11:16 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne na polskim rynku finansowym są niezwykle "gorącymi" produktami. Wynika to z faktu, że marzenie o posiadaniu własnego domu lub mieszkania drzemie w głowie każdego z nas. Oczywiście zakup czy budowa to ogromna inwestycja, a co za tym idzie, często przekracza ona nasze możliwości finansowe. Wówczas z pomocą przychodzą nam właśnie kredyty hipoteczne, które są rodzajem kredytów celowych na budowę lub zakup nieruchomości. Faktem jest jednak, że by starać się o taki kredyt, niezbędny jest również wkład własny. Wobec tego jakie jest minimalna kwota wkładu własnego w odniesieniu do kredytu hipotecznego?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego na 500 0...

lut 16 2022 16:09 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest jednym ze sposobów na ograniczenie rosnącej inflacji. Decyzję NBP odczują szczególnie osoby spłacające kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, zależnym od stopy referencyjnej. O ile wzrośnie rata kredytu mieszkaniowego?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Czy możemy wcześniej spłacić kredyt hipoteczny

paź 26 2021 07:38 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na długi okres czasu. Na budowę domu czy zakup mieszkania pożyczamy bowiem duże kwoty, a więc aby nie wpaść w finansowe tarapaty, spłatę długu rozkładamy na wiele rat. Jednakże w czasie spłaty kredytu, możemy pozyskać dodatkowe fundusze, które pozwolą nam spłacić nasz kredyt. Czy jest to możliwe? Postaramy się to wyjaśnić.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny i 1 więcej...


Rozdzielność majątkowa małżonków a kredyt

wrz 21 2021 13:05 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Zawarcie związku małżeńskiego powoduje, iż między małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. W większości przypadków jest ona korzystna, chociażby ze względu na możliwość uzyskania lepszych warunków np. dla kredytu hipotecznego. Nierzadko zdarza się jednak, że jedna ze stron ma wyłączny lub dominujący udział w powstaniu wspólnego majątku - w takiej sytuacji rozwiązaniem okazać się może ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jak rozdzielność majątkowa małżonków wpływa na ich zdolność kredytową? Odpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Czy kredyty hipoteczne są tylko dla bogatych?

wrz 21 2021 09:34 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Któż z nas nie marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Ale chyba każdy z nas zdaje też sobie sprawę z tego, że wiąże się to z ogromnymi wydatkami. I zaledwie kilkanaście procent naszego społeczeństwa może sobie pozwolić na zakup nieruchomości „za gotówkę”. Dlatego też najczęściej musimy korzystać z kredytów hipotecznych. Ale czy łatwo je dostać? Wiele osób twierdzi, że kredyty hipoteczne są tylko dla ludzi bogatych. Czy to prawda? Postaramy się to wyjaśnić.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny i 1 więcej...


Brak wkładu własnego a kredyt na dom - czy jest...

sie 20 2021 20:24 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Wkład własny stanowi pewną część wartości nieruchomości, którą musimy wpłacić w momencie zaciągania pożyczki na zakup domu czy mieszkania. Jednak czy jest możliwe, aby wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Co jeszcze poza gotówką może być wkładem własnym? O czym jeszcze pamiętać, gdy przygotowujemy się do zakupu własnego mieszkania?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Kiedy opłaca się refinansować kredyt hipoteczny

lip 01 2021 09:36 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jest on w ofercie chyba każdego banku, więc zainteresowani mają w czym wybierać. Aby zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty, banki oferują coraz to lepsze warunki związane z tym kredytem. Może się więc okazać, że nasz kredyt hipoteczny który zaciągnęliśmy kilka lat wcześniej, wcale nie jest najlepszą ofertą. Dlatego też warto zastanowić się nad refinansowaniem takiego kredytu. Ale czy zawsze to się opłaca? Postaramy się to wyjaśnić.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt refinansowy i 1 więcej...


Czym jest promesa bankowa

gru 21 2020 07:10 | Marcin w Kredyty hipoteczne

W naszym życiu możemy spotkać się z sytuacją, w której musimy skorzystać z bankowego kredytu. Oczywiście nie każdy z nas go dostanie, gdyż banki nie wszystkim są skłonne pożyczyć pieniądze. Nigdy więc udając się do bankowej placówki nie możemy być pewni, że nasz wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie. A czasem takiej pewności potrzebujemy. Na przykład gdy chcemy kupić nieruchomość. Czasami wręcz takie potwierdzenie jest od nas wymagane np. od dewelopera. Na szczęście w banku możemy dostać takie potwierdzenie, a jest nim promesa bankowa.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Kiedy bank odmówi nam kredytu hipotecznego

sie 19 2019 07:01 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Składając wniosek do banku po kredyt hipoteczny, zawsze mamy nadzieje że będzie on pozytywnie rozpatrzony. Niestety rzeczywistość może okazać się nieco bardziej brutalna. Nasz wniosek z wielu powodów może zostać przez bank odrzucony i nie pieniędzy nie dostaniemy. Jakie mogą to być powody? Postaramy się je przedstawić.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny i 1 więcej...


Pozew frankowy - co musisz o nim wiedzieć?

lip 01 2020 13:51 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Obecnie składając pozew frankowy przeciwko bankowi masz szanse na wygraną jeszcze większe niż dotychczas. Coraz większe szanse sprawiają, że liczba pozwów zdecydowanie wzrosła. Postanowiliśmy sprawdzić, co należy wiedzieć na temat pozwu frankowego.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Ubezpieczenie kredytu – czy warto go wykupić

cze 02 2020 11:53 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Osoby składające wnioski o kredyty, z cała pewnością spotkały się z ofertą banków związaną z ich ubezpieczeniem. Dzięki ubezpieczeniu, możemy dostać kredyt na lepszych warunkach, co dla wielu ludzi jest bardzo istotne. Jednakże jeśli wgłębimy się dokładniej zauważymy, że przede wszystkim jest to korzystna opcja dla banków. Albowiem dzięki ubezpieczeniu kredytu, zmniejsza się ich ryzyko kredytowe, więc mają większą pewność, że pieniądze które pożyczyły wrócą do nich.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    ubezpieczenie kredytu


Czy warto korzystać z wakacji kredytowych?

kwi 07 2020 06:23 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Posiadacze kredytów hipotecznych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich miesięczna rata jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Więc jeśli wpływy do tego budżetu maleją, dla wielu osób terminowa spłata raty może być problemem. Z taką sytuacją mamy do czynienia właśnie teraz. Na skutek pandemii koronawirusa wiele osób straciło lub straci pracę, wielu osób prowadzących własne firmy będzie musiało je zamknąć, a często nasze płace będą obniżane. Jak podają specjaliści, po jakimś czasie wszystko się unormuje i wróci do stanu sprzed pandemii, ale przecież raty do banku należy oddawać co miesiąc. Na szczęście większość banków rozumie ten problem i stara się ułatwić życie swoim klientom. Jednym z przykładów na takie działania mogą być “wakacje kredytowe”.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Czy koronawirus wpływa na raty kredytów walutowych

mar 13 2020 13:52 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Na całym Świecie koronawirus jest głównym tematem już od kilku tygodni. Ludzie obawiają się o swoje zdrowie i życie, a osoby prowadzące własne firmy o to, czy nie zbankrutują. Albowiem wirus, który obecnie tak przeraża ludzi ma nie tylko wpływ na nasze zdrowie. Bardzo silnie oddziałuje on także na sferę naszych finansów. Mogą się o tym przekonać te osoby, które mają zaciągnięty kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Kredyt na mieszkanie, jako inwestycja – kiedy s...

lut 18 2020 19:41 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie na kredyt i potraktować je, jako inwestycję? Na co się przygotować i co sprawdzić przed podpisaniem umowy? Na pewno ranking kredytów hipotecznych, ale czy to wystarczy?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Co zrobić z kredytem po rozwodzie?

lut 20 2019 14:58 | mentalny w Kredyty hipoteczne

W Polsce notuje się coraz więcej rozwodów. Nie bez kozery mawia się, że wspólna umowa kredytowa jest trwalsza niż nie jedno uczucie. Warto zaznaczyć, że po rozwodzie byli małżonkowie są zobowiązani do spłaty swoich zobowiązań. Mówi o tym 366 Kodeksu cywilnego. Bank może zażądać spłat od obojga małżonków lub jednego z nich. Dla banku nie ważne jest, który małżonek spłaca ratę. Istotne jest aby zobowiązanie zostało spłacone.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt, rozwód, prawo, prawnik i 3 więcej...


Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecz...

sty 27 2020 13:24 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Co powinieneś zrobić, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny? Jakie musisz spełniać warunki? Jakimi dysponować dokumentami? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Czy frankowicz może przegrać z bankiem?

gru 27 2019 12:52 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Frankowicz może przegrać z bankiem. Można nawet dość ściśle wyznaczyć prawdopodobieństwo złego scenariusza. Wynosi ono 10%. W pozostałych przypadkach, czyli z 90-procentową skutecznością - frankowicz wygra w bankiem i uzyska żądany efekt.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Kredyt hipoteczny - od czego zacząć

cze 12 2019 06:33 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to dla większości z nas “wielkie wydarzenie”. Pożyczamy bowiem dużą kwotę pieniędzy, stajemy się właścicielami nieruchomości, a nasze zobowiązanie musimy spłacać przez wiele lat. W związku z tym, zanim złożymy wniosek o kredyt na kupno domu czy mieszkania, musimy się w odpowiedni sposób przygotować.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny i 1 więcej...

Kredyty w pigłuce - wszystko, co należy wiedzie...

paź 22 2019 19:50 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Planując większą inwestycję - kupno mieszkania, domu lub rozbudowę firmy, wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań na rynku, ale wiąże nas z bankiem długotrwałą umową. Kredyt konsolidacyjny za to jest uznawany za jedno z najlepszych wyjść z pętli zadłużenia. Oba warianty kuszą kredytobiorców, ale wiążą się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Sprawdźmy, co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o kredycie.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----


Rzeczywista stopa oprocentowania? Dlaczego jest...

lip 24 2019 18:03 | mentalny w Kredyty hipoteczne

W ofertach kredytów czy pożyczek bardzo często można znaleźć informację o wysokości rzeczywistej stopy oprocentowania. Na ogół jest ona podawana w skali roku i mówimy wówczas o RRSO - rocznej rzeczywistej stopie oprocentowania. Sprawdźmy, czym ona właściwie jest i czy kredytobiorcy powinni poświęcić jej swoją uwagę?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Co to jest marża kredytu hipotecznego

cze 24 2019 19:36 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Banki podobnie jak inne przedsiębiorstwa, nastawione są na zysk. W związku z tym, do każdego kredytu naliczają one marże. Mówiąc najprościej, marża kredytowa, to zysk jaki bank uzyska, pożyczając kredytobiorcy pieniądze. Wbrew pozorom, oprocentowanie kredytu nie jest marżą czyli zyskiem banku. Marża to tylko część składająca się na oprocentowanie. Pozostałą częścią jest tzw stopa bazowa zwana także stawką referencyjną. Na polskim rynku jest nią WIBOR. Jest to stawka niezależna zarówno od banku jak i od kredytobiorcy i wpływają na nią przede wszystkim decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    marża kredytowa i 1 więcej...


Kalkulator zdolności kredytowej

lut 19 2019 22:31 | mentalny w Kredyty hipoteczne

Banki szczegółowo weryfikują swoich klientów, zanim zdecydują o udzieleniu im kredytu. Poznanie sytuacji finansowej każdego jest niezbędne. W jakim celu instytucje bankowe sprawdzają zdolność kredytową kredytobiorców? W jaki sposób sprawdzić swoją zdolność? Jak można zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----

Różnica pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipot...

sty 24 2019 08:28 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Osoby nie do końca zorientowane w rynkach finansowych, często mylą różnego rodzaju pojęcia i definicje, z jakimi możemy się na nim spotkać. Znakomitym przykładem na to mogą być definicję kredytu mieszkaniowego i kredytu hipotecznego. Na pierwszy rzut oka są to definicje dotyczące tego samego produktu, jednakże jeśli dokładnie się im przyjrzymy, na pewno zauważymy drobne różnice.

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny i 1 więcej...


Co brać pod uwagę przy ofercie kredytu hipotecz...

gru 17 2018 18:53 | mentalny w Kredyty hipoteczne

W dzisiejszych czasach mało kto z nas może pozwolić sobie na zakup nieruchomości za własne oszczędności i jesteśmy zmuszeni szukać innych sposobów na sfinansowanie naszego zakupu, a dość logicznym wyborem staje się kredyt hipoteczny. Jego otrzymanie wcale nie jest takie niemożliwe, lecz musimy jednak pamiętać o tym, że oferty poszczególnych banków będą się od siebie mocno różnić. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny

Czy musimy płacić prowizję od wcześniejszej spł...

gru 03 2018 08:28 | Marcin w Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny, to jeden z najpopularniejszych kredytów w naszym kraju. Zaciągają go zarówno osoby które kupują mieszkanie, jaki ci którzy chcą mieć swój własny dom, a także ci, którzy przeprowadzają w swojej nieruchomości gruntowny remont i potrzebują do tego większej gotówki. Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest zobowiązaniem długoterminowym, a w grę wchodzą tu duże sumy pieniędzy. Jednakże zdarza się, że po jakimś czasie od pożyczenia pieniędzy, dysponujemy większą gotówką, która pozwoli nam na częściową lub całkowitą spłatę zadłużenia. Ale czy od takiej operacji będziemy musieli zapłacić do banku jakąś prowizję?

Czytaj artykuł →    0 komentarzy    -----    kredyt hipoteczny i 1 więcej...