
Co brać pod uwagę przy ofercie kredytu hipotecznego?

Pierwszą, bezsprzecznie najważniejszą kwestią, podczas zaciągania tak poważnego zobowiązania, jest ustalenie wysokości marży. To dość łatwe zadanie, jako że jest ona stała przez cały okres kredytowania. Możemy ją potraktować jako pewną opłatę, na której zarabia bank za użyczenie wam tych środków. Tworząc ranking średnich marży na rynku, można założyć, że zwykle wynoszą one około 2% i są ustalane z góry podczas tworzenia umowy. Jej wysokość może jednak zależeć od wielu innych czynników, takich jak procent wkładu własnego, historia kredytowa, jak i okres, przez który będziemy spłacać nasz dług.
"Niska miesięczna rata wcale nie oznacza, że kredyt jest tani. Niskie oprocentowanie może kusić, ale jeśli prowizja banku jest wysoka, w efekcie spłacisz więcej niż Ci się wydawało. Bieżące korzyści nie powinny przesłonić końcowego wyniku. Z tego powodu warto zaufać doświadczonym ekspertom – wiemy, co kryje się pod różnymi parametrami i jak unikać pomyłek." - możemy przeczytać na stronie Expander.
Prowizja?
Marża to ważny aspekt, jednak warto pamiętać także o fakcie prowizji, która jest jednorazowym kosztem przy udzieleniu kredytu. Jest to jednorazowa, bezzwrotna opłata, a jej wysokość jest zależna od wysokości kredytu. Ile więc wynosi taka prowizja? Możemy spokojnie estymować, że nie powinna ona wynieść nie więcej niż 2-2,5%. Wszystko powinno być jednak dokładnie opisane w umowie, aby uniknąć nieporozumień.
Stopy procentowe
Nie można także zapomnieć o istotnym wpływie stóp procentowych na to, ile faktycznie będzie wynosić wysokość raty. Mogą one wzrastać, jak i maleć – te fluktuacje mogą mieć naprawdę spore znaczenie! Pamiętajmy jednak, że to nie banki mają faktyczny wpływ na tę wartość, a mądrym podejściem będzie założenie najgorszego – wzrostu nawet o kilka punktów procentowych! Śledźcie to, co mówią na ten temat analitycy finansowi, a będziecie wiedzieli, czego się spodziewać.
To nie koniec
To zaledwie początek kwestii, o których trzeba pamiętać, jednak bezsprzecznie są one najważniejsze. Nie wspomnieliśmy przecież o zagadnieniach pokroju wysokości wkładu własnego, dodatkowych usług, czy może wariantu kredytu, które również wpłyną na atrakcyjność oferty! Dla własnego dobra – sprawdzajcie dokładnie każdą z nich!
Kategorie Zobacz wszystkie →
Szukaj artykułów
Losowe artykuły
Najnowsze komentarze
-
BIK i BIG - czy to to samo?
eRzecznikBIK - lut 13 2019 11:00
-
Czy w 2018 roku lokaty będą...
RobertJezykowski - sty 11 2018 08:44
-
Czy można mieć kilka pożycz...
RobertJezykowski - sty 05 2018 13:18
-
Kredyt hipoteczny a wkład w...
tomekkk - sie 16 2017 06:58
-
Czym różni się windykator o...
financeGroup-blog - lip 29 2017 08:24
-
KNF ostrzega przed kolejnym...
Zora134 - cze 28 2017 18:19
0 Komentarze