
Co dalej z Frankowiczami i kredytami we frankach w 2023 roku?
sie 25 2023 11:08 |
mentalny
w Kredyty hipoteczne

Kredyty frankowe były udzielane polskim konsumentom na podstawie umowy kredytowej indeksowanej kursem CHF lub denominowanych w tej walucie. Wielu frankowiczów nie było jednak świadomych ryzyka związanego z uzależnieniem wysokości spłat od kursu waluty obcej. Wzrost kursu CHF w 2015 roku spowodował gwałtowny wzrost zadłużenia kredytobiorców, co ujawniło nieuczciwe postanowienia umów frankowych.
Najważniejsze informacje dotyczące kredytów frankowych można podzielić na trzy główne kategorie: rodzaje kredytów, możliwości dochodzenia roszczeń w sądzie przez kredytobiorców oraz postanowienia niedozwolone w umowach.
Rodzaje kredytów frankowych
Kredyty frankowe można podzielić na dwa główne rodzaje w zależności od podpisanej umowy kredytu: kredyt indeksowany (waloryzowany) oraz kredyt denominowany.
Kredyt indeksowany jest najczęściej spotykanym typem umowy frankowej. Kredytobiorca otrzymuje środki w złotych polskich, a bank ustala saldo kredytu we franku szwajcarskim i posługuje się tą walutą do określania zobowiązań. Zapłata rat odbywa się w złotych polskich, które są przeliczane według kursów ustalanych przez bank.
Kredyt denominowany różni się od kredytu indeksowanego tym, że kwota kredytu jest wskazana we franku szwajcarskim, ale środki są udostępniane w walucie polskiej. Również spłata rat odbywa się w złotych polskich.
Możliwości dochodzenia roszczeń przez kredytobiorców
Zastanawiasz się co dalej z kredytami we frankach? Jak podaje portal https://bankingo.pl/ kredytobiorcy frankowi mają różne opcje dochodzenia swoich praw. Pierwszą z nich jest zawarcie ugody z bankiem. Nie wszyscy banki oferują jednak taką możliwość, a niektóre banki nieprowadzące już działalności operacyjnej w Polsce nie oferują ugód frankowiczom. Ugody z bankiem mogą być mniej korzystne niż stwierdzenie nieważności umowy w sądzie.
Drugą opcją jest kontynuowanie spłaty kredytu według dotychczasowego harmonogramu frankowego. Jednak taka postawa jest ryzykowna ze względu na niestabilność kursu CHF i możliwość wzrostu rat kredytowych.
Frankowicze wygrywają z bankami w sądach
Trzecią opcją jest skierowanie sprawy do sądu w celu unieważnienia umowy kredytu frankowego. W ostatnich latach liczba pozwów frankowych przeciwko bankom wzrosła, a większość wyroków jest korzystna dla kredytobiorców. Procesy frankowe trwają teraz znacznie krócej niż kilka lat temu, a prawomocny wyrok korzystając z usług doświadczonej kancelarii frankowej można uzyskać w około 1,5 roku od momentu złożenia pozwu.
Postanowienia niedozwolone w umowach frankowych
Kredyty frankowe budzą kontrowersje ze względu na postanowienia niedozwolone, zwane również klauzulami abuzywnymi. Są to postanowienia umów, które kształtują prawa i obowiązki kredytobiorców w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające ich interesy.
Banki miały nieograniczone prawo do ustalania kursów walut w swojej tabeli kursowej, co uniemożliwiało frankowiczom świadome podejmowanie decyzji. Kredytobiorcy byli wystawieni na ryzyko kursowe, o którym nie zostali poinformowani przy zawieraniu umowy.
Przyszłość kredytów frankowych w Polsce
Przyszłość kredytów frankowych w Polsce jest nadal niepewna. Wpływ na nią ma wiele czynników, takich jak zmieniające się orzecznictwo sądowe, działania KNF oraz ewentualne wprowadzenie ustawy frankowej.
Sądowe rozstrzygnięcia coraz częściej są korzystne dla kredytobiorców, co może prowadzić do większej liczby pozwów frankowych. Jednak banki wciąż próbują bronić swoich stanowisk i oferują ugody na mniej korzystnych warunkach.
KNF pracuje nad ustawą frankową, która ma na celu ratowanie banków przed niekorzystnymi konsekwencjami wyroku wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jednak możliwość przyjęcia ustawy w roku wyborczym jest mało prawdopodobna.
Podsumowanie
Kredyty frankowe w Polsce stanowią nadal palący problem dla wielu kredytobiorców. Opcje, jakie mają frankowicze w 2023 roku, obejmują zawarcie ugody z bankiem, kontynuowanie spłaty według dotychczasowego harmonogramu, skierowanie sprawy do sądu lub czekanie na ustawę frankową. Przyszłość kredytów frankowych w Polsce zależy od wielu czynników, takich jak zmieniające się orzecznictwo sądowe i działania KNF. Warto monitorować rozwój sytuacji i być świadomym swoich praw jako frankowicz.
Kategorie Zobacz wszystkie →
Szukaj artykułów
Losowe artykuły
Najnowsze komentarze
-
BIK i BIG - czy to to samo?
eRzecznikBIK - lut 13 2019 11:00
-
Czy w 2018 roku lokaty będą...
RobertJezykowski - sty 11 2018 08:44
-
Czy można mieć kilka pożycz...
RobertJezykowski - sty 05 2018 13:18
-
Kredyt hipoteczny a wkład w...
tomekkk - sie 16 2017 06:58
-
Czym różni się windykator o...
financeGroup-blog - lip 29 2017 08:24
-
KNF ostrzega przed kolejnym...
Zora134 - cze 28 2017 18:19
0 Komentarze