Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Co to jest marża kredytu hipotecznego

marża kredytowa kredyt hipoteczny

Banki podobnie jak inne przedsiębiorstwa, nastawione są na zysk. W związku z tym, do każdego kredytu naliczają one marże. Mówiąc najprościej, marża kredytowa, to zysk jaki bank uzyska, pożyczając kredytobiorcy pieniądze. Wbrew pozorom, oprocentowanie kredytu nie jest marżą czyli zyskiem banku. Marża to tylko część składająca się na oprocentowanie. Pozostałą częścią jest tzw stopa bazowa zwana także stawką referencyjną. Na polskim rynku jest nią WIBOR. Jest to stawka niezależna zarówno od banku jak i od kredytobiorcy i wpływają na nią przede wszystkim decyzje Rady Polityki Pieniężnej.
Marża kredytowa nie ma stałej i określonej wartości. Jest ona ustalana przez każdy bank oddzielnie, a co więcej, często indywidualnie w stosunku do określonego klienta. Co bardzo ważne, marża banku jest zapisana w umowie kredytowej i nie zmieni się przez cały okres kredytowania (chyba że w umowie zapisano warunki jej zmiany).

Od czego zależy marża kredytowa? Jest ona uzależniona od kilku czynników. Ogólnie można powiedzieć że od indywidualnej polityki poszczególnych banków. Banki same oceniają ryzyko kredytowe i na jej podstawie ustalają marżę. Zależy więc ona min od wskaźnika LTV czyli od wskaźnika określającego stosunek wysokości kredytu do jego zabezpieczenia. Im wskaźnik jest wyższy, tym ryzyko kredytowe jest wyższe więc bank naliczy sobie wyższą marże. Duży wpływ na wysokość marży ma cel na jaki zostaje zaciągnięty kredyt. Dlatego też najniższą marżę mają kredyty hipoteczne, gdyż ich zabezpieczeniem jest nieruchomość, co znacznie obniżą ryzyko kredytowe. Bardzo ważnym czynnikiem związanym z marżą kredytową jest też wysokość wkładu własnego. Im jest on wyższy tym można “wywalczyć” w banku niższą marże. I wreszcie marża kredytowa zależy od samego kredytobiorcy. Bank będzie analizował jego zdolność kredytową, historię kredytową, miejsce zatrudnienia, staż pracy, sytuację rodzinną, a także czy wnioskodawca jest stałym klientem banku w którym składa wniosek o kredyt. Po dokładnej analizie, zostanie podjęta decyzja o wysokości marży, z która wnioskodawca może się zgodzić albo też i nie.0 Komentarze