Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Co zrobić z kredytem po rozwodzie?

kredyt rozwód prawo prawnik adwokat radca prawny rodzina

W Polsce notuje się coraz więcej rozwodów. Nie bez kozery mawia się, że wspólna umowa kredytowa jest trwalsza niż nie jedno uczucie. Warto zaznaczyć, że po rozwodzie byli małżonkowie są zobowiązani do spłaty swoich zobowiązań. Mówi o tym 366 Kodeksu cywilnego. Bank może zażądać spłat od obojga małżonków lub jednego z nich. Dla banku nie ważne jest, który małżonek spłaca ratę. Istotne jest aby zobowiązanie zostało spłacone.
Jak uporać się z niechcianym zobowiązaniem?

Pierwsze co nam przychodzi na myśl, to sprzedaż nieruchomości. Po spłacie zadłużenia byli małżonkowie będą mogli podzielić się pozostałą gotówką. Sprzedaż wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem. Znika mieszkanie i w tym samym momencie znikają nasze kłopoty. Ale nie jest tak do końca. Nie mamy żadnej gwarancji, że cena uzyskana ze sprzedaży mieszkania pokryje nasze zobowiązania. Wpływ na to mogą mieć wahania kursu walut, jeśli kredyt zaciągany był w obcej walucie lub spadek cen na rynku nieruchomości.

Inny sposób to wynajem mieszkania. Uzyskane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na spłatę raty kredytu. Jednak takie działania wymagają współpracy byłych partnerów, a to nie zawsze jest możliwe.

Możliwe jest też przepisanie kredytu na jednego z byłych małżonków. Oczywiście bank musi zgodzić się na takie rozwiązanie. W takim przypadku jeden z małżonków zostanie zwolniony ze spłat rat.

Po rozwodzie większość z nas chce zacząć nowe życie... Dlatego warto zastanowić się nad wpisaniem do umowy kredytowej nowego partnera życiowego lub innego członka rodziny. Bank wówczas na powrót zbada nasza zdolność kredytową.

Kolejny sposób to refinansowanie kredytu hipotecznego w innym banku. Ale takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Nie zawsze będziemy mieli wystarczającą zdolność kredytową. Dlatego czasami zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt konsumencki wzięty na dowolny cel.

Które rozwiązanie jest dla nas najlepsze?

Pozbycie się wspólnego kredytu hipotecznego nie jest łatwą sprawą. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie udajmy się po pomoc do specjalisty.

Prawnik pomoże nam wybrać rozwiązanie najlepsze dla obu stron.0 Komentarze