Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy banki udzielają jeszcze kredytów walutowych?


Jeszcze kilka lat temu, hipoteczne kredyty walutowe, były jednym z najbardziej popularnych kredytów w większości banków. Ludzie zaciągali je bardzo chętnie, gdyż miały one o wiele niższe oprocentowanie niż kredyty hipoteczne wyrażane w złotówkach, w związku z tym miesięczna rata była przystępna dla większości kredytobiorców. Jednakże kredyty walutowe, mają jeden „feler”. Wiąże się z nimi ryzyko walutowe. Mówiąc prościej, zaciągając kredyt w danej walucie, nigdy nie wiemy, jak zmieni się jej kurs w stosunku do złotówki.
Z czym się to wiąże? To bardzo proste. Jeżeli kurs waluty, w której mamy zaciągnięty kredyt umocni się, będziemy musieli wydać więcej złotówek, aby spłacić miesięczną ratę. Zobaczmy na przykładzie jak to wygląda. Załóżmy że wpłacamy do banku miesięczną ratę w wysokości 500 franków. Jeżeli za jednego franka, będziemy musieli zapłacić 3 zł, na jedną ratę będziemy musieli przeznaczyć 1 500 zł. Natomiast jeżeli kurs franka się umocni i będzie wynosił 4 zł, na tę samą ratę wydamy już 2 000 zł. Jak widać, różnica jest tu spora i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Szczególnie dotyczy to osób, które zaciągały kredyt gdy kurs franka wahał się w granicach 2.8 zł. Dzisiaj kurs ten jest powyżej 4 zł, więc różnica w jednej racie jest bardzo wysoka.

Podwyższenie ilości złotówek, które trzeba przeznaczyć na spłatę kredytów walutowych, niekorzystnie wpłynęło na budżety domowe wielu kredytobiorców. Po prostu nie mieli oni wystarczająco dużo środków, by raty spłacać w terminie. W związku z tym, zaczęły się opóźnienia, co wiązało się z dodatkowymi kosztami i tak pętla się zaciskała. Banki coraz częściej musiały wypowiadać umowy kredytowe i licytować kredytowane nieruchomości. Niestety na skutek wzrostu wartości waluty w której mamy zaciągnięty kredyt, wartość nieruchomości bardzo często była niższa niż wysokość kredytu. Więc kłopoty miały zarówno klienci, jak i banki. Jednakże w zdecydowanie gorszej sytuacji byli kredytobiorcy, którzy nie dość że tracili swoje domy, to w dalszym ciągu pozostawała im jakaś kwota do spłaty.

Te problemy zauważyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wprowadziła więc ona Rekomendacje S, która znacznie ograniczyła dostępność do kredytów walutowych. Głównym punktem tej rekomendacji jest wytyczna dla banków, która mówi, że mogą one udzielać kredytów tylko w takiej walucie, w której zarabia kredytobiorca. Jak łatwo się domyślić, w naszym kraju takich osób za wiele nie ma, gdyż zarabiamy zazwyczaj w złotówkach. Dlatego też z kredytów walutowych zazwyczaj korzystają tylko te osoby, które na co dzień pracują za granicą, ale chcą mieć jakąś nieruchomość w naszym kraju.

Czy kredyty walutowe znajdziemy dzisiaj w każdym banku? Jak się okazuje nie. W swojej ofercie ma ich tylko kilka banków, a nawet gdy już je oferują, to są dla swoich klientów bardzo wymagające. Zwykle chodzi tu o wkład własny, gdyż zwykle musi on wynosić co najmniej 20%. Ponadto należy udokumentować swoje dochody, czasami przetłumaczyć wszystkie dokumenty, dostarczyć informacje o historii kredytowej z kraju gdzie obecnie pracujemy itp.

W których bankach mamy takie kredyty? Znajdziemy je w PEKAO, Raiffeisen Polbank, Getin Bank, Deutsche Bank, BZ WBK, BOŚ, czy Alior Bank. Jak więc widać lista nie jest zbyt długa, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że niewiele osób może ubiegać się o takie kredyty, więc banki nie są do końca zainteresowane by tworzyć i promować ten produkt.0 Komentarze