Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy kredyty frankowe wzrosną?


W ostatnich miesiącach wiele mówi się o kredytobiorcach złotówkowych, którzy muszą zmagać się ze stale rosnącymi ratami kredytu. W niezbyt dobrej sytuacji są również frankowicze, którzy – po raz kolejny – muszą liczyć się ze wzrostem rat. No właśnie, czy kredyty frankowe wzrosną?
Szwajcarski Bank Narodowy podnosi stopy procentowe

W ostatnich miesiącach Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na podniesienie stóp procentowych, i to dwukrotnie. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Sytuacja ta zaskoczyła nie tylko kredytobiorców, lecz także ekspertów. SBN podniósł stopy procentowe pierwszy raz od 15 lat. W efekcie tych działań Szwajcaria po raz pierwszy od dawna nie ma ujemnych stóp procentowych.

Dziś podwyżka stóp procentowych, dokonana przez SBN, wynosi aż 125 punktów bazowych. Niestety, nie jest to dobra informacja dla kredytobiorców frankowych – podwyżka stóp procentowych ma ogromny wpływ na kurs franka szwajcarskiego.

Wyższy kurs franka szwajcarskiego – zła wiadomość dla frankowiczów

Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych, podjęta przez Szwajcarski Bank Narodowy, ma oczywiście spory wpływ na kurs franka szwajcarskiego. Frank w krótkim czasie umocnił się względem euro i dolara. W pewnym momencie kurs franka przekroczył poziom 5 zł, co było historycznym rekordem, jeśli chodzi o cenę tej waluty. Na szczęście sytuacja ta nie utrzymała się długo, ponieważ krótko potem kurs CHF spadł do poziomu ok. 4,90 zł. Nadal jednak cena franka jest bardzo wysoka, co przekłada się na raty kredytów CHF.

Czy kredyty frankowe wzrosną?

Zarówno podnoszenie stóp procentowych przez SBN, jak i umacnianie się franka, mogą przyczynić się do wzrostu rat kredytów frankowych – i zapewne tak właśnie się stanie. Dla wielu kredytobiorców sytuacja ta oznacza wzrost salda zadłużenia, a tym samym podwyższenie comiesięcznych rat. Oczywiście to, o ile wzrosną raty kredytu, zależy od aktualnego salda zadłużenia oraz od wielu czynników. W niektórych przypadkach jednak raty kredytu mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie, co może okazać się ogromnym obciążeniem dla większości kredytobiorców.

Niestety, to nie koniec złych wiadomości. Eksperci są zgodni co do tego, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Szwajcarski Bank Narodowy zdecyduje się na kolejne podwyżki, nie tylko pod koniec 2022 roku, lecz także na początku 2023 roku. Każda taka podwyżka ma negatywny wpływ na sytuację finansową frankowiczów z uwagi na podwyżki rat kredytu frankowego.

Jak poradzić sobie z wyższymi ratami kredytu frankowego?

Choć sytuacja frankowiczów w Polsce jest nieciekawa, nie tylko z uwagi na wyższe raty kredytu, lecz także na inflację, nadal nie ma żadnych propozycji pomocy rządowej dla kredytobiorców. Przypomnijmy, że osoby spłacające kredyt w złotówkach mogą liczyć m.in. na wakacje kredytowe. Na szczęście frankowicze również mogą skorzystać z rozwiązań – przede wszystkim mogą zdecydować się na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Walka o unieważnienie kredytu frankowego, a także złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczeń na czas trwania postępowania może być jedynym sposobem na uwolnienie się od kredytu frankowego. Wydaje się, że – w obliczu pesymistycznych odpowiedzi na pytanie, czy kredyty frankowe wzrosną – to bardzo dobry moment na podjęcie decyzji o złożeniu pozwu.

Więcej na temat tego, jak złożyć pozew przeciwko bankowi w sprawie kredytu frankowego, przeczytasz tutaj: frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-warszawa/0 Komentarze