Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy kredyty hipoteczne są tylko dla bogatych?

kredyt hipoteczny kredyty hipoteczne

Któż z nas nie marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Ale chyba każdy z nas zdaje też sobie sprawę z tego, że wiąże się to z ogromnymi wydatkami. I zaledwie kilkanaście procent naszego społeczeństwa może sobie pozwolić na zakup nieruchomości „za gotówkę”. Dlatego też najczęściej musimy korzystać z kredytów hipotecznych. Ale czy łatwo je dostać? Wiele osób twierdzi, że kredyty hipoteczne są tylko dla ludzi bogatych. Czy to prawda? Postaramy się to wyjaśnić.
Kredyt hipoteczny to duże sumy pieniędzy. Dlatego też dla banku jest to spore ryzyko. W związku z tym, banki muszą się odpowiednio zabezpieczyć, by mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze do nich wrócą. Dlatego też dokładnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów. Im wyższe zarobki, tym łatwiej uzyskać satysfakcjonującą zdolność kredytową. Czyli teoretycznie rzecz biorąc potwierdza się fakt, że ludziom zamożnym łatwiej jest dostać kredyt hipoteczny. Jednakże musimy pamiętać, że nawet osoby o przeciętnych dochodach mogą się o taki kredyt ubiegać. Możemy np. połączyć dochody ze współmałżonkiem lub też zaproponować współkredytobiorcę, który wcale nie musi być z nami spokrewniony. I wtedy wcale nie musimy być „bogaci” by otrzymać kredyt hipoteczny.

Kolejnym elementem związanym z kredytami hipotecznymi, jest wkład własny. Według rozporządzenia komisji Nadzoru Finansowego, powinien on wynosić 20% wartości inwestycji. Jeśli więc wartość nieruchomości to 300 000 zł, na naszym koncie powinniśmy mieć co najmniej 60 000 zł które przeznaczymy na wkład własny. A więc możemy mieć kolejny argument że kredyty hipoteczne są dla ludzi bogatych. Ale i tutaj banki idą nam na rękę. Możemy ubezpieczyć brak wkładu własnego i wtedy wystarczy nam już tylko 10% wartości nieruchomości. Pamiętajmy też, że jako wkład własny bank może nam zaliczyć poniesione już koszty związane z inwestycją. Mówimy tu np., o zakupie działki, materiałów budowlanych itp. A więc i w takim przypadku okazuje się, że ludzie zarabiający „przeciętne pieniądze” mogą dostać kredyt hipoteczny.

Na pewno kredyt hipoteczny kojarzy się nam z dużymi sumami pieniędzy. Ale wcale niekoniecznie duże sumy muszą co miesiąc pojawiać się na naszych rachunkach w postaci wypłaty. Nie musimy być więc wcale bogaci, aby kredyt hipoteczny uzyskać. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze możemy skontaktować się z bankiem, porozmawiać, zadawać pytania i dzięki temu uzyskać jak najwięcej informacji na temat wymagań banku w związku z kredytem hipotecznym. I na pewno wspólnie znajdziemy rozwiązanie, dzięki któremu zaciągniemy kredyt hipoteczny, nawet gdy nie jesteśmy bogatymi ludźmi.0 Komentarze