Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy możemy wcześniej spłacić kredyt hipoteczny

kredyt hipoteczny kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na długi okres czasu. Na budowę domu czy zakup mieszkania pożyczamy bowiem duże kwoty, a więc aby nie wpaść w finansowe tarapaty, spłatę długu rozkładamy na wiele rat. Jednakże w czasie spłaty kredytu, możemy pozyskać dodatkowe fundusze, które pozwolą nam spłacić nasz kredyt. Czy jest to możliwe? Postaramy się to wyjaśnić.
Wszystkie kwestie związane z wcześniejszą spłatą reguluje ustawa o kredycie hipotecznym z 23 marca 2017 roku. Jeśli więc zaciągnęliśmy kredyt po tym terminie, obowiązują nas przepisy z tej ustawy. Możemy w niej wyczytać min, że możemy w każdej chwili spłacić całość lub część kredytu. Możemy też odzyskać odsetki czy inne koszty które przypadały w okresie, o który skróciliśmy spłatę.

Jeśli mamy kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową i gdy spłacamy kredyt po 3 latach od podpisania umowy, bank nie może pobierać żadnej prowizji za wcześniejszą spłatę. Jeśli jednak spłacimy kredyt przed upływem 3 lat od jego zaciągnięcia, bank może żądać od nas prowizji. Jednakże nie może ona być wyższa niż 3% spłacanej kwoty.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową. W takim przypadku bank może (chociaż oczywiście nie musi) pobrać opłatę za wcześniejszą spłatę naszego długu.

Czy warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny? Na pewno opcja ta ma wiele zalet. Przede wszystkim znacznie obniżamy koszty kredytu. Mówimy tu o odsetkach, które płacilibyśmy spłacając zadłużenie w wyznaczonym terminie. Ponadto możemy przestać korzystać z innych produktów banku, jeśli byliśmy do tego zobowiązani w umowie. Po spłacie kredytu, znacznie poprawia się nasza zdolność kredytowa, dzięki czemu możemy korzystać z kolejnego kredytu, często na lepszych warunkach. Poprawia się też nasz „komfort psychiczny”, gdyż nie musimy się martwić kolejnymi ratami kredytu.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to dla wielu z nas idealne rozwiązanie. W naszym domowym budżecie pozostaje co miesiąc większa kwota, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Zmniejszają się także koszty kredytu, przez co cała inwestycja związana z zakupem nieruchomości jest dla nas bardziej opłacalna. Dlatego jeśli mamy możliwość dokonania wcześniejszej spłaty, powinniśmy to to zrobić i cieszyć się życiem bez kredytu.0 Komentarze