Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy można wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego

kredyt hipoteczny

Składając wniosek o kredyt hipoteczny, decydujemy się na pożyczenie sporej kwoty pieniędzy. Aby nie płacić zbyt wysokich miesięcznych rat, najczęściej „rozbijamy” termin spłaty na długi czas i ewentualnie gdy mamy jakieś nadwyżki finansowe, spłacamy zadłużenie nieco szybciej. Jednakże podczas spłaty długu, mogą w naszym życiu przytrafić się różne nieprzewidziane sytuacje, które sprawią, że nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Może się wtedy okazać, że nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, aby terminowo oddawać do banku miesięczną ratę. Co wtedy zrobić? Jednym ze sposobów wyjścia z takiej sytuacji, jest wydłużenie okresu spłaty kredytu.
Jeżeli zdecydujemy się na wydłużenie terminu spłaty długu, nasza miesięczna rata automatycznie się obniży. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę z tego, że spowoduje to podwyższenie całkowitych kosztów kredytu. Albowiem jeżeli zadłużenie będziemy spłacać dłużej, to będzie go „ubywało” mniej, więc odsetki będą naliczane od wyższych kwot. W związku z tym zapłacimy do banku więcej pieniędzy. Kolejnym kosztem niezbędnym przy wydłużeniu okresu spłaty kredytu hipotecznego będzie koszt aneksu do umowy. Jest on uzależniony od ale może wynieść nawet 500 zł. Musimy to brać pod uwagę, jeżeli zamierzamy wydłużyć okres spłaty kredytu.

Czy zawsze można wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego? Niestety nie. Mamy pod tym względem kilka ograniczeń. Pierwszym jest pierwotny okres spłaty. Każdy bank ma ustalony maksymalny czas, w jakim musimy oddać dług. Jeżeli więc już podczas składania wniosku o kredyt rozłożyliśmy go na maksymalny okres, nie będziemy mogli go wydłużyć. Kolejnym ograniczeniem może być wiek kredytobiorcy. Zwykle banki nie udzielają kredytów osobom które ukończyły 70 lat i kredyt możemy przedłużać do osiągnięcia tego wieku. Jeżeli ten warunek był już spełniony podczas składania wniosku, teraz nie będziemy mogli zmienić okresu spłaty kredytu na dłuższy.

Sposobem na obniżenie miesięcznych rat kredytu hipotecznego może być jego refinansowanie. Może w innym banku znajdziemy lepsze warunki kredytowe, dłuższy okres spłaty zadłużenia itd., więc możemy w takim wypadku „przenieść” nasz dług. Ale musimy się wtedy liczyć, że na nowo będzie liczona nasza zdolność kredytowa, możliwe że będziemy musieli robić nową wycenę nieruchomości. Ale dzięki temu nasze miesięczne raty będą niższe, a w naszym domowym budżecie pozostanie więcej środków.0 Komentarze