Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych?


Posiadacze kredytów hipotecznych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich miesięczna rata jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Więc jeśli wpływy do tego budżetu maleją, dla wielu osób terminowa spłata raty może być problemem. Z taką sytuacją mamy do czynienia właśnie teraz. Na skutek pandemii koronawirusa wiele osób straciło lub straci pracę, wielu osób prowadzących własne firmy będzie musiało je zamknąć, a często nasze płace będą obniżane. Jak podają specjaliści, po jakimś czasie wszystko się unormuje i wróci do stanu sprzed pandemii, ale przecież raty do banku należy oddawać co miesiąc. Na szczęście większość banków rozumie ten problem i stara się ułatwić życie swoim klientom. Jednym z przykładów na takie działania mogą być “wakacje kredytowe”.
Czym są wakacje kredytowe? To nic innego jak odroczenie spłat bieżących rat kredytowych. Większość banków obecnie daje możliwość przesunięcia spłaty miesięcznych zobowiązań na trzy miesiące. Co będzie dalej? Nie wiadomo. Wszyscy liczą że do tego czasu wirus Covid 19 zniknie i wszystko wróci do normy. Ale czy tak się stanie - nie wiadomo.

Z pewnością możliwość nie oddawania do banku pieniędzy jest dla wielu kredytobiorców wspaniałą wiadomością. A tak się przynajmniej wydaje. Jednakże czy do końca jest to idealne rozwiązanie? Przeanalizujmy jak to wygląda w praktyce. Aby z wakacji kredytowych skorzystać, musimy złożyć (najczęściej online) odpowiedni wniosek do banku. Na szczęście banki rozpatrują je szybko i nie biorą za to żadnych prowizji. Wakacje kredytowe mogą dotyczyć tylko samej raty kredytowej (w takim przypadku odsetki w dalszym ciągu są przez nas płacone co miesiąc) lub raty wraz z odsetkami. Jeśli decyzja jest pozytywna, bank przysyła nam nowy harmonogram spłat. I tu każdy z nas na pewno zauważy, że rata po zakończeniu wakacji kredytowych jest wyższa, niż przed. Dlaczego? Otóż bank nie wydłużył nam terminu spłaty, tylko odroczyć ich spłatę. A więc jeśli mamy odroczenie o trzy miesiące, to zadłużenie które powinno być w tym czasie spłacone zostaje dodane do pozostałego długu. Dla przykładu. Mamy jeszcze do spłaty 30 rat kapitałowych po 1000 zł. A więc nasze zadłużenie wynosi 30 000 zł. Nie płacimy rat przez 3 miesiące, a więc nasze zadłużenie nie obniża się. Po trzech miesiącach bank rozbije nam 30 000 zł na 27 rat, a więc nasza nowa rata to 1111 zł. Dla wielu osób może to być duży wzrost, a rata jeszcze bardziej obciąży domowy budżet. Miesięczne zobowiązanie będzie jeszcze większe, jeśli w czasie wakacji kredytowych nie spłacamy odsetek. Z ten okres one także zostaną doliczone do pozostałych rat i jeszcze bardziej zwiększą wysokość raty.

Jak widzimy wakacje kredytowe obecnie wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem, jednakże w przyszłości - po ich zakończeniu - mogą okazać się dla nas problemem. Dlatego musimy dobrze zastanowić się, czy warto z nich skorzystać. Może się bowiem okazać, że po ich zakończeniu nasza rata wzrośnie, a my będziemy mieli spore problemy z jej terminową spłatą.0 Komentarze