Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
 • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
 • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
 • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
 • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
 • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
 • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

* * * * *

Ile musisz zebrać pieniędzy, by kupić kawalerkę?


Rozważasz możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na zakup pierwszej kawalerki? A może decyzja: „Kupię mieszkanie!” została już podjęta? Jeśli zastanawiasz się, jak uzbierać pieniądze na opłacenie wkładu własnego, ile musisz zarabiać i jakie inne warunki powinieneś spełnić, aby otrzymać kredyt, zapoznaj się z treścią artykułu. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo ocenić zdolność kredytową i jakie dodatkowe opłaty poniesiesz, gdy zdecydujesz się na zakup mieszkania.
Zdolność kredytowa
Jest to maksymalna kwota, jaką bank może zaoferować Ci w formie kredytu. Od tego, jak wypadnie analiza Twojej zdolności kredytowej, zależy, jakiej wysokości kredyt na mieszkanie otrzymasz. Każdy bank podchodzi do tej kwestii w inny sposób, jednak ogólne zasady jej określania są zbliżone, a zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie kilku czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, które mają wpływ na Twoją zdolność kredytową:
 • Zarobki i forma zatrudnienia. Jest to najważniejszy element brany pod uwagę podczas określania zdolności kredytowej. W oczach banku najkorzystniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Stałe zatrudnienie daje bankowi największą gwarancję, że przez najbliższe lata utrzymasz płynność finansową. Duży wpływ ma również staż pracy w tej samej firmie.
Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt na przykład na zakup kawalerki za 150 000 złotych? Szacuje się, że wynagrodzenie w wysokości około 3,5 tysiąca złotych brutto jest wystarczającym dochodem, który Ci to umożliwi. Pamiętaj jednak, że jest to kwota orientacyjna – każdy bank podchodzi indywidualnie do określania zdolności finansowej.
Zdolność kredytową nieodpłatnie pomoże Ci ocenić doradca w banku.
 • Historia kredytowa. Podczas analizowania Twojej zdolności kredytowej bank sprawdzi, czy spłacasz inne kredyty oraz jak wyglądała historia spłat poprzednich zobowiązań. Podstawą takiej wiedzy są rejestry Biura Informacji Kredytowej (BiK). Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że dysponowanie kartami kredytowymi zmniejsza zdolność kredytową.
 • Koszty utrzymania. Dla banku istotne jest też to, jakie są Twoje miesięczne koszty utrzymania, na które wpływ mają na przykład: liczba dzieci, liczba posiadanych samochodów, liczba źródeł dochodów, wysokość innych bankowych i pozabankowych zadłużeń. Zbyt duże koszty utrzymania mogą wpłynąć na pogorszenie zdolności kredytowej.  Dodany obrazek

Dodatkowe koszty
Zakup mieszkania wiąże się z poniesieniem kilku dodatkowych opłat. Nawet gdy zaciągasz kredyt na mieszkanie, musisz dysponować odpowiednimi środkami finansowymi. Pierwszym, największym wydatkiem jest pokrycie kosztów wkładu własnego, który od 2017 roku wzrósł do 20% wartości mieszkania. Część banków jest jednak nadal skłonna udzielić kredytu w wysokości 90% wartości mieszkania. Pozostałe opłaty to tak zwane koszty transakcyjne, a są nimi:
 • taksa notarialna, której wysokość uzależniona jest od ceny mieszkania (przyjmuje się, że przy zakupie mieszkania za kwotę między 60 000 zł a 1 000 000 zł, taksa wynosi 1 010 zł + 0,4% nadwyżki od 60 000; jest to jednak kwota umowna);
 • wpis prawa własności do księgi wieczystej – 200 zł;
 • odpis aktu notarialnego – między 10 a 20 zł za jeden odpis.
Świadomość opłat, z jakimi wiąże się zakup wymarzonej kawalerki, oraz wiedza na temat swoich możliwości finansowych pozwoli Ci wybrać odpowiednie mieszkanie.0 Komentarze