Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?


Co powinieneś zrobić, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny? Jakie musisz spełniać warunki? Jakimi dysponować dokumentami? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Przeanalizuj budżet


Kredytu hipotecznego nie bierze się, ot tak, z marszu. To poważna decyzja, której konsekwencje będziesz odczuwać przez wiele lat. Dlatego trzeba wszystko dokładnie przemyśleć. Porady kredytowe w serwisie www.pogotowie-kredytowe.pl mogą ci pomóc w przygotowaniu się do wzięcia kredytu hipotecznego. Co jest szczególnie ważne?

Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny, powinieneś ustalić swoje cele i potrzeby. Na co zamierzasz przeznaczyć pieniądze z kredytu? Warto dokładnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jakiego typu nieruchomość ci się marzy? Jaki metraż cię interesuje? Ile chcesz mieć pokoi?

Nie mniej ważną kwestią jest analiza swoich finansów. Musisz wziąć pod uwagę, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Spłaca się go nie tyle przez lata, ile przez całe dekady. Powinieneś więc postarać się uwzględnić nie tylko swoje obecne wydatki, ale i spróbować przewidzieć przyszłe. Planujesz założyć lub powiększyć rodzinę? A może będziesz chciał za kilka lat sprawić sobie lepszy samochód? Na takie przyszłe potrzeby zostaw pewne zapasy finansowe, tak, aby spłacanie kredytu hipotecznego nie stanęło twoim planom na przeszkodzie.

Sprawdź zdolność kredytową


Bank nie każdemu udziela kredytu. Żeby móc liczyć na jego pozytywną decyzję, powinieneś posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Ponieważ kredyty hipoteczne są udzielane na pokaźne kwoty, to również zdolność kredytowa kredytobiorcy musi być wysoka. Możesz sprawdzić ją samodzielnie, zanim zwrócisz się do banku. W internecie nie brakuje kalkulatorów, które pozwalają ją obliczyć.

Przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę historię kredytową, a więc to, czy zaciągałeś już wcześniej finansowe zobowiązania i czy w terminie wywiązywałeś się z ich spłaty. W tym celu sprawdzają dane zgromadzone w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów.

Pod uwagę brane są też inne kryteria, między innymi wysokość dochodów i rodzaj zatrudnienia. Nie bez znaczenia jest też twój wiek. Banki przeważnie jako maksymalny wiek spłaty kredytu hipotecznego przyjmują 70 lat. Nie planuj więc raczej brać kredytu na 30 lat, jeśli jesteś po 50-tce, chyba że jesteś gotowy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Zadbaj o wkład własny


Żeby wziąć kredyt hipoteczny, powinieneś dysponować wkładem własnym wynoszącym 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki zgodzą się na wkład własny niższy o połowę, a więc wynoszący 10%, ale w zamian będziesz musiał wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Przygotuj dokumenty


Oczywiście nie otrzymasz kredytu hipotecznego bez odpowiednich dokumentów. Żeby sfinalizować ten proces, musisz dysponować dokumentami potwierdzającymi tożsamość, a także tymi, które zaświadczą o twoich dochodach. Takie dokumenty przedstawia się też przy innych kredytach.

Żeby wziąć kredyt hipoteczny, trzeba jednak przedstawić też komplet dokumentów związanych z samą nieruchomością. Jeżeli planujesz zakup na rynku pierwotnym, będzie potrzebny odpis z księgi wieczystej gruntu, wydane deweloperowi pozwolenie na budowę, umowa przedwstępna zakupu w formie aktu notarialnego oraz pełnomocnictwo dla reprezentantów dewelopera, którzy ową umowę podpiszą.

Przy nieruchomości z rynku wtórnego konieczny będzie aktualny odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna zakupu i akt własności lub decyzja o przydziale lokalu mieszkalnego. Będziesz także potrzebował pisma, które zaświadczy, że dotychczasowy właściciel nie zalega z czynszem.
0 Komentarze