Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Kredyt hipoteczny - kto może stać się Twoim współkredytobiorcą?

kredyt hipoteczny współkredytobiorca żyrant

Przystąpienie do kredytu hipotecznego z drugą osobą zwiększa naszą zdolność kredytową. Poszukując współkredytobiorcy trzeba koniecznie zapytać o jego historię kredytową – bank z pewnością wnikliwie ją przeanalizuje. Kto może zaciągnąć z nami kredyt i jakie warunki musi spełnić, by to zrobić?
Nie tylko rodzina
Dozwolonym współkredytobiorcą jest każda osoba, która zgodzi się przystąpić z Tobą do kredytu. Dopuszcza się nie tylko członków rodziny. W spłacaniu zadłużenia przyzwala się też na pomoc partnera, kolegi czy kogokolwiek innego.

Limit wieku
Górną granicą jest 70 rok życia. Wiek ma duże znaczenie w przypadku kredytów długoterminowych. Jeżeli chcemy przystąpić do kredytu hipotecznego z rodzicem, należy się spieszyć. Im starsza osoba zaciągająca pożyczkę, tym krótszy okres kredytowania.

Zarobki, zadłużenia, koszty utrzymania
Bank dokładnie sprawdzi historię kredytową zgłoszonego przez nas kandydata. Weźmie pod uwagę wszystkie kwestie związane z finansami. Dochody, koszty utrzymania i różnego rodzaju zobowiązania, takie jak karty kredytowe czy pożyczki - instytucje finansowe będą chciały poznać sytuację potencjalnego współkredytobiorcy.

Małżonkowie
Jeżeli kredytobiorca pozostaje w związku małżeńskim, będzie musiał przystąpić do kredytu z mężem lub żoną. Co więcej, prawie wszystkie banki wymagają zgody małżonka na zaciągnięcie kredytu.

Mieszkanie Dla Młodych
W przypadku kredytu z dofinansowaniem MDM, jeśli nie posiadamy wymaganej zdolności kredytowej, dopuszczalny współkredytobiorca to rodzic, babcia, dziadek, siostra, brat, małżonek, ojczym, macocha albo teść. Nie należy zapominać o tym, że w sytuacji wspólnego zaciągania kredytu hipotecznego w programie Mieszkanie dla Młodych, nasz dodatkowy kredytobiorca nie może stać się współwłaścicielem mieszkania lub domu na które zaciągamy kredyt.

Posiadanie nieruchomości
W większości banków współkredytobiorca nie musi być współwłaścicielem kupowanej nieruchomości. Decyzja o tym, do kogo należy mieszkanie lub dom zależy wyłącznie od Ciebie i nie wpływa na decyzję instytucji finansowej udzielającej pożyczki.

Ktoś, komu ufasz
Współkredytobiorcą musi zostać osoba, którą darzymy zaufaniem. Od momentu podpisania umowy każdy z kredytobiorców odpowiada za spłacanie długu. W razie problemów z realizacją zobowiązania bank podejmuje takie same działania windykacyjne. Nawet jeśli sami sumiennie płacimy kolejne raty, możemy ponieść odpowiedzialność za ewentualne zaniedbania drugiego kredytobiorcy. Dlatego zanim zdecydujemy się na zgłoszenie kandydatury, należy upewnić się co do wiarygodności i potwierdzić zgodność kredytową.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dodatkowym kredytobiorcą często okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Jeśli nie masz wystarczających dochodów, nie musisz rezygnować z marzeń o własnym mieszkaniu. Współdzielenie zobowiązania względem instytucji finansowej zwiększa zdolność kredytową i w razie potrzeby wydłuża okres kredytowania (porównaj w totalmoney.pl). Zgłoszony przez nas kandydat musi być w odpowiednim wieku, posiadać nienaganną historię kredytową i regularnie spłacać raty dotychczasowych pożyczek. Najważniejsze, by do wieloletniego zobowiązania przystąpić z zaufaną i odpowiedzialną osobą.



0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze