Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Kredyt hipoteczny - od czego zacząć

kredyt hipoteczny kredyty hipoteczne

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to dla większości z nas “wielkie wydarzenie”. Pożyczamy bowiem dużą kwotę pieniędzy, stajemy się właścicielami nieruchomości, a nasze zobowiązanie musimy spłacać przez wiele lat. W związku z tym, zanim złożymy wniosek o kredyt na kupno domu czy mieszkania, musimy się w odpowiedni sposób przygotować.
Zanim udamy się do banku z dokumentami niezbędnymi do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, musimy się zastanowić, czy stać nas na takie zobowiązanie i w którym banku wybrać finansowanie (polecamy porównanie pożyczek online Pozyczkibaza.pl). Na pewno miesięczne raty jakie będziemy musieli oddawać do banku, będą znacznym wydatkiem z naszego domowego budżetu. W związku z tym, musimy sami policzyć (później zrobi to także bank wyliczając naszą zdolność kredytową), czy nasze przychody i koszty wraz z nową ratą równoważą się i czy wydatki nie będą przekraczały przychodów. Jeżeli uznamy, że możemy spłacać raty, powinniśmy uporządkować nasze zobowiązania, które już posiadamy. Może mamy w portfelu kartę kredytową z której nie korzystamy? Może mamy debet na rachunku, który jest nam niepotrzebny? Warto w takim razie te zobowiązania zamknąć, gdyż jeśli tego nie zrobimy, będą one nam ciążyły w czasie wyliczania przez bank zdolności kredytowej. Warto też zobaczyć, jak wygląda nasza historia kredytowa. Możemy to sprawdzić, bezpłatnie co kilka miesięcy w Biurze Informacji Kredytowej. Oczywiście o dobrą historię kredytową, powinniśmy zadbać o wiele wcześniej, gdyż jej “budowa” trwa kilka lat.

Jeżeli uznamy że nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego, możemy zacząć szukać najlepszej dla nas oferty. Tutaj wiele osób popełnia błąd, szukając kredytu z najniższym oprocentowaniem. Tymczasem musimy zwracać uwagę na inne koszty kredytu, do których zaliczamy prowizję, koszty ubezpieczenia, koszty ustanowienia zabezpieczenia itp. Najlepiej patrzmy na wskaźnik RRSO, który uwzględnia wszystkie bankowe koszty związane z kredytem. Jeżeli nie mamy czasu by sprawdzać ofert poszczególnych banków, możemy skorzystać z pomocy doradców finansowych (nie musimy za to płacić) lub wspomóc się internetową porównywarką kredytów hipotecznych.

Po wyborze najlepszej według nas oferty, możemy już rozpocząć całą procedurę. Musimy być przygotowani, że bank który wybierzemy będzie nas dosyć dokładnie sprawdzał, by ograniczyć jak najbardziej ryzyko kredytowe. Ale gdy już przebrniemy przez wszystkie procedury, będziemy mogli cieszyć się nowym mieszkaniem czy domem, co pozwoli nam szybko zapomnieć o wszelkich niedogodnościach, jakie nas spotykały.0 Komentarze