Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Kredyt hipoteczny z partnerem tej samej płci - czy jest możliwy?

kredyt hipoteczny

Banki nie dzielą klientów na gorszych czy lepszych ze względu na ich wierzenia, kolor skóry czy inne obyczajowe czynniki, bank dzielą klientów na tych, którzy posiadają zdolność kredytową lub nie. Dla banku najważniejsze są wskaźniki ekonomiczne przyszłego kredytobiorcy, a przede wszystkim jego zdolność do spłaty zobowiązania. Czy zatem kredyt hipoteczny z partnerem tej samej płci jest możliwy?

Kredyt hipoteczny można współdzielić z każdym

Tak, kredyt hipoteczny może wziąć każda osoba mająca zdolność kredytową, z inną, nawet niespokrewnioną personą – wystarczy tylko, że drugi kredytobiorca, będzie również posiadał zdolność do spłaty zobowiązania. Co tam kredyt z jednym współkredytobiorcą, współkredytobiorców może być nawet kilku.

Polskie prawo w dzisiejszym jego stanie nie reguluje w formalny sposób związków tej samej płci, mimo wszystko takie osoby bardzo często chcą układać sobie życie wspólnie z partnerem, a co za tym idzie np. kupić mieszkanie.


Zasady kredytów współdzielonych

Zaletą kredytów współdzielonych jest przede wszystkim podwyższenie zdolności kredytowej. Przyszli współkredytobiorcy oczywiście zostaną poddani żmudnej weryfikacji, czyli sprawdzeniu ich historii kredytowej oraz zdolności do wzięcia zobowiązania. Jednym z wymogów takiego współdzielonego kredytu jest bycie właścicielem nieruchomości przez wszystkich, których dotyczy zobowiązanie kredytowe. Nie jest to jednak zasadą, np. jeśli rodzice chcą wraz z dzieckiem wziąć kredyt na jego przyszłe mieszkanie, to tylko dziecko może być jego właścicielem. W każdym razie osoby tej samej płci mogą kupować wspólnie mienie, a zniesienie powstałej w ten sposób współwłasności może się odbyć na drodze sądowej lub notarialnej.


Możliwości par jednopłciowych

Procedura udzielenia kredytu dla np. partnerów tej samej płci jest bardzo podobna do tej, gdzie o kredyt stara się małżeństwo. Różnica polega na tym, że każda z osób musi złożyć dokument osobno i partnerstwo nie jest zaliczane jako wspólne gospodarstwo domowe. Chociaż niektóre banki np. Getin Noble Bank bez najmniejszych kłopotów udzielą kredytu osobom tej samej płci, uznając partnerów za jedno gospodarstwo domowe, należy jednak najpierw złożyć stosowną deklarację o prowadzeniu wspólnego domu. Oczywiście w tym przypadku lista banków, które udzielą kredytu na takich zasadach będzie o wiele krótsza, niż kiedy o kredyt na takich warunkach starają się standardowe pary pozostające w nieformalnym związku.

Co ciekawe partnerzy tej samej płci mogą podpisać tzw. umowę dożywocia, w której to jedna ze stron umowy, czyli właściciel nieruchomości przepisuje prawa do niej na swojego partnera w zamian za opiekę i zapewnienie dożywotnio utrzymania.


Co można zrobić w razie rezygnacji jednej z osób?

Kredyty hipoteczne to bardzo długo spłacane zobowiązania. Istnieją przecież możliwości rozłożenia rat kredytowych na 35 lat, co może wzbudzać obawy współzainteresowanych. Banki jednak są na takie sytuacje przygotowane, przecież nawet w małżeństwach dochodzi do rozwodów. Otóż banków przede wszystkim nie interesuje fakt podziałów międzyludzkich, dopóki raty są terminowo spłacane, bank się nawet nami nie zainteresuje. Jednak czasami dochodzi do takiej sytuacji, kiedy jedna z osób nie będzie już chciała spłacać kredytu, wtedy bank może przenieść raty kredytu z dwóch osób na jedną. Warunkiem tu jest oczywiście odpowiednia zdolność kredytowa współkredytobiorcy, który chce sam spłacać zobowiązanie.


Czołówkę najlepszych kredytów hipotecznych znajdziesz na: direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/.



0 Komentarze