Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Kredyt na mieszkanie, jako inwestycja – kiedy się opłaca?


Zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie na kredyt i potraktować je, jako inwestycję? Na co się przygotować i co sprawdzić przed podpisaniem umowy? Na pewno ranking kredytów hipotecznych, ale czy to wystarczy?
Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Zakup mieszkania za gotówkę to marzenie wielu ludzi, ale bardzo często niemożliwe do spełnienia, gdyż koszt zakupu mieszkania wynosi kilkaset tysięcy złotych. Większości z nas nie jest stać na to, by uzbierać taką kwotę w ciągu kilku, czy nawet kilkunastu lat. Nikt też nie chce czekać z zakupem własnego mieszkania do momentu, aż odłoży odpowiednio wysoką kwotę. Niestety do czasu zakupu własnego M trzeba gdzieś mieszkać, a z braku własnościowego mieszkania pozostaje wynajem, którego miesięczny koszt jest bardzo podobny do wysokości raty kredytu. W takiej sytuacji bardziej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny – nawet w młodym wieku – i spłacać mieszkanie, które kiedyś będzie nasze, niż wynajmować mieszkanie latami i tracić pieniądze.

Zakup mieszkania na kredyt jest zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, szczególnie teraz, kiedy dysponujemy tak wieloma narzędziami pozwalającymi ocenić poszczególne oferty kredytów i wybrać tę najlepszą. Jednym z tych narzędzi jest ranking kredytów hipotecznych na hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych. Ranking ten ułatwia rzetelną ocenę poszczególnych ofert – pozwala sprawdzić między innymi wysokość wkładu własnego do poszczególnych kredytów i maksymalny okres kredytowania.

Mieszkanie pod hipotekę, jako inwestycja

Część ludzi decyduje się na zakup mieszkania na kredyt nawet wtedy, gdy nie ma takiej konieczności, bo w posiadaniu jest inna nieruchomość mieszkaniowa. Co kieruje ludźmi, którzy mają własny dom lub mieszkanie, a mimo wszystko chcą kupić kolejne mieszkanie na kredyt? W takich przypadkach to drugie mieszkanie jest zwykle długoterminową inwestycją. Taki model zakłada, iż kupujemy mieszkanie pod hipotekę i spłacamy comiesięczne raty, a po spłaceniu mamy własne kolejne mieszkanie, które można sprzedać, wynająć lub przekazać w darowiźnie członkowi rodziny, np. dziecku. Wartość nieruchomości będzie z dużym prawdopodobieństwem rosła, więc mieszkanie kupione dzisiaj za 300 000 złotych może być kiedyś warte nawet 400 000 złotych lub więcej. Żeby jednak taka inwestycja miała rację bytu, trzeba ją finansować w przemyślany sposób, a w tym przypadku finansowaniem będzie wynajem mieszkania. Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak rynek mieszkaniowy będzie wyglądał za 10 czy 20 lat, ale możemy przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że ceny nieruchomości wzrosną, szczególnie tych zadbanych nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach.

Wynajem mieszkania zakupionego na kredyt

Jaką inwestycją byłoby mieszkanie, które spłacalibyśmy przez 20 czy 30 lat, a które stałoby przez ten czas puste i generowało wyłącznie koszty? Nikt nie zdecydowałby się na taki krok, bo to bezsensowne. Mieszkania kupowane na kredyt i w celach inwestycyjnych są zwykle przeznaczone na wynajem już od momentu ich nabycia. Zakładając obecne ceny wynajmu oscylujące w granicy średnio 1000 złotych miesięcznie, bardzo łatwo można policzyć, że kwota zarobiona miesięcznie na wynajmie jest bardzo podobna do wysokości miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Idąc tym tropem, ktoś mógłby zadać pytanie: dlaczego więc ludzie decydują się wynajmować mieszkania za takie kwoty, zamiast kupić własne na kredyt? Wszystko rozbija się tutaj o zdolność kredytową, gdyż fakt, że posiadamy miesięczny budżet na mieszkanie w wysokości ponad 1000 złotych, nie oznacza wcale, że w ocenie banku mamy zdolność kredytową umożliwiającą płacenie takiej kwoty co miesiąc przez 20 czy 30 lat. Na pierwszy rzut oka jest to paradoks, ale ta właśnie sytuacja sprawia, że inwestycja w nieruchomości jest opłacalna.

Wracając do samego inwestowania, jeśli wpłacamy do banku 1200 zł miesięcznej raty za mieszkanie i tyle też zarabiamy „na czysto” na wynajmie mieszkania, to możemy w pełni sfinansować jego zakup z pieniędzy, jakie to mieszkanie samo na siebie zarobi. Inaczej rzecz ujmując, na to mieszkanie mogą zarobić wynajmujący, którym będziemy użyczać mieszkania przez cały okres trwania kredytu hipotecznego. Po spłaceniu hipoteki możemy mieszkanie dalej wynajmować, sprzedać lub rozporządzić w inny sposób. Ważne jest natomiast, że mieszkania takiego nie musimy finansować z dochodu uzyskiwanego z tytułu pracy zarobkowej.0 Komentarze