Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

MDM - Szansa na własny kąt

mdm mieszkanie dla młodych

Wraz z dorosłością przychodzą wielkie zmiany w naszym życiu. Jest to pierwsza praca, małżeństwo, założenie rodziny i wreszcie, pierwsze mieszkanie.
Dla młodych, których czeka pełno wyzwań i niespodzianek, uruchomiony został program MDM. Działa on od stycznia 2014 roku, jego zasady wielokrotnie ulegały zmianie, tak by wspomóc dofinansowaniem jak najszersze grono osób. Polega to na dopłaceniu pewnej części wkładu własnego niezbędnego do zakupu mieszkania. Oczywiście, by móc przystąpić do programu, należy spełnić postawione warunki i wybrać odpowiednie mieszkania. Warto poznać procedurę ubiegania się o dofinansowanie oraz warunki, jakie należy spełnić.

Podstawowe warunki programu MDM

Program MDM czyli mieszkanie dla młodych skierowany jest dla osób, które zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie, czyli nie są i nie byli w posiadaniu innego. Zasada ta nie obowiązuje rodzin z trojgiem dzieci, które dodatkowo mogą ubiegać się o wcześniejszą spłatę kredytu. Jedna osoba z małżeństwa lub osoba samotna musi być w wieku poniżej 35 lat. Ponadto, kredyt hipoteczny, który zamierzamy wziąć na zakup mieszkania musi obejmować ponad połowę całej kwoty i jego okres to minimum 15 lat. Kolejne oczekiwania, jakiemu należy sprostać to wybór mieszkania, które odpowiada określonej maksymalnej cenie za metr kwadratowy dla danego regionu, która ujęta jest w programie mieszkania dla młodych. Program okaże się pomocny tylko wtedy, jeśli rozglądamy się za stosunkowo małym mieszkaniem, to jest do 50 metrów kwadratowych (wyjątkiem są rodziny z trojgiem dzieci- dla nich próg wynosi 65 metrów kwadratowych). Wszelkie zasady znacznie redukują liczbę osób, które mogą starać się o pomoc finansową MDM.

Na jakie kwoty możemy liczyć?

Dofinansowanie mieszkania dla młodych liczone jest procentowo. Osoba samotna czy małżeństwo bez dzieci może uzyskać 10 procent dopłaty, jeśli posiadają oni jedno dzieci to otrzymają 15 procent dopłaty, w przypadku dwojga dzieci, dopłata wzrasta do 20 procentów, a w przypadku trojga dzieci- nawet do 30 procent. Dopłaty obejmują wkład własny. Na dodatkowego 5 procent można liczyć, jeśli w ciągu najbliższych 5 lat urodzi się kolejne dziecko a my staramy się o wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego.

Jak ubiegać się o dofinansowanie programu MDM?

Przede wszystkim, należy złożyć wniosek o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania, do którego dołączymy wniosek o kredyt i stosowane oświadczenia. Warto upewnić się, że wybrany przez nas bank jest objęty programem mieszkania dla młodych.0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze