Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Pożyczki hipoteczne - duże kwoty, ale i duże ryzyko takiego rozwiązania

kredyt hipoteczny pożyczka hipoteczna

Istnieje wiele nagłych sytuacji, w których tylko pożyczka jest w stanie rozwiązać nasze problemy finansowe. Jednak nie tylko bank może nam pożyczyć pieniądze. Jeśli zdaniem tej instytucji nie mamy zdolności kredytowej, innym wyjściem może być wsparcie finansowe od firmy pożyczkowej. Choć tu zasady są zdecydowanie łagodniejsze, niestety i w firmach pożyczkowych możemy dostać odmowę. Wówczas musimy dobrze poszukać oferty pożyczki albo dać coś w zamian. Właśnie tak działają pożyczki hipoteczne, które umożliwiają pożyczenie dużej kwoty pieniędzy, ale w zastaw trzeba dać jakąś nieruchomość. Tego typu pożyczki coraz częściej pojawiają się na rynku finansowym i są coraz bardziej opłacalne. Jak to działa w praktyce?
Czym jest pożyczka hipoteczna?

W wypadku pożyczki hipotecznej mowa jest o pożyczce pod zastaw. Tutaj głównym zabezpieczeniem jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Co ważne, zastawić można tylko tę nieruchomość, do której mamy prawo własności. Nie może to być nieruchomość, na którą był zaciągnięty kredyt hipoteczny i który jest wciąż płacony, albo mieszkanie, które wynajmujemy od kogoś innego. Nieruchomość musi być własnością pożyczkobiorcy – taka informacja powinna widnieć na akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej budynku. Zwykle pożyczkę hipoteczną bierze się na długi termin – od 15 do 20 lat. W jej ramach dostać można kwotę w wysokości 50-70% wartości zastawionej nieruchomości. Tylko w szczególnych wypadkach można liczyć na kwotę równą 100% wartości budynku.

Pożyczki hipotecznej nie wolno mylić z kredytem hipotecznym, ponieważ są to dwa różne produkty i nie chodzi tutaj tylko o to, że prawo do udzielania kredytów mają jedynie banki i SKOKi, a firmy pożyczkowe udzielają pożyczek. Pożyczkę hipoteczną nie tak łatwo dostać, ponieważ podobnie jak w wypadku kredytu hipotecznego, procedura jest długa i trzeba spełnić szereg wymagań, a także dokonać zmian we wpisach w księdze wieczystej danej nieruchomości, czy też opłacić jej ubezpieczenie.

Różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym

Jedno i drugie jest zobowiązaniem. Jednak pożyczek hipotecznych udzielać mogą wszystkie instytucje finansowe, a kredytu hipotecznego, według prawa bankowego, udzielić może jedynie bank. Generalnie pożyczka to użyczenie określonej sumy pieniędzy. Zabezpieczenie pożyczki stanowi własnościowa nieruchomość. W wypadku pożyczki hipotecznej oprocentowanie jest niskie, ponieważ zabezpieczona jest ona zastawem. Można ją wziąć na dowolny cel. Idąc po pożyczkę hipoteczną, trzeba zabrać ze sobą między innymi dokument potwierdzający własność nieruchomości. Z kolei kredyt hipoteczny udzielany jest na cel zakupu nieruchomości albo jej budowy. W czasie trwania kredytu to bank jest jej właścicielem, a po jego spłaceniu nieruchomość przechodzi na kupującego kredytobiorcę.
Czynnikiem wspólnym obu produktów finansowych jest sposób zabezpieczenia. Pożyczając pieniądze czy biorąc kredyt na zakup nieruchomości, zawsze dokonujemy wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. W ten sposób bank się zabezpiecza, ponieważ dopóki kredytobiorca nie spłaci kredytu, nieruchomość jest jego własnością. Firma pożyczkowa także się zabezpieczenia, ponieważ w wypadku, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać zobowiązanie, nieruchomość przejdzie na własność firmy pożyczkowej.

Procedury i formalności

Najtańszym kredytem czy pożyczką jest zawsze wersja hipoteczna, ponieważ oprocentowanie oscyluje tu wokół 8-10% - dla porównania, w kartach kredytowych mieści się ono na poziomie do 20%. Jednak wysokość pożyczki zależy głównie od wartości posiadanej nieruchomości. Żeby dowiedzieć się, na jaką kwotę możemy liczyć, musimy skorzystać z usług rzeczoznawcy, który przygotuje odpowiedni dokument dla firmy pożyczkowej. Zawarte w nim będą informacje o stanie technicznym nieruchomości oraz jej wartości rynkowej. Zwykle pożyczka udzielana jest na kwotę 50-70% wartości nieruchomości.

Aby dostać pożyczkę hipoteczną, trzeba przygotować nie tylko dokument potwierdzający wartość nieruchomości, ale też akt notarialny, odpis z księgi wieczystej oraz zaświadczenie o dochodach. Pomimo tego, że jest to pożyczka dedykowana dla osób z niską zdolnością kredytową, którą zastępuje zastaw, i tak trzeba mieć stałe dochody. Warto też pamiętać, że hipoteka nieruchomości nie może być już obciążona w inny sposób, jeśli staramy się o pożyczkę hipoteczną. Niekiedy cała procedura trwa nawet miesiąc, ponieważ trzeba dostarczyć wszystkie dokumenty i podpisać odpowiednie umowy.

Rodzaje kosztów w pożyczce hipotecznej

Każda pożyczka wiąże się z jakimiś kosztami. Jednak wbrew pozorom nie są to tylko odsetki. W wypadku pożyczek długoterminowych, jak na przykład pożyczka hipoteczna, takich kosztów może być zdecydowanie więcej. Na pewno mamy tu do czynienia z oprocentowaniem rzeczywistym i nominalnym. Występuje również prowizja w ujęciu procentowym, liczona od kwoty pożyczki. Potrzebne jest też ubezpieczenie nie tylko samej nieruchomości, ale i pożyczki, więc kolejny koszt to ubezpieczenie pomostowe czy polisa na życie. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za wycenę nieruchomości czy za akt notarialny.
Pożyczenie pieniędzy pod zastaw jest opcją bardzo dobrą tylko dla osób, które potrzebują nagle dużej sumy pieniędzy. Można ją wydać na dowolny cel, więc może to być na przykład zakup nowego samochodu albo leczenie i rehabilitacja członka rodziny po wypadku. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie będziemy spłacać pożyczki, grozi nam coś więcej niż negatywny wpis w bazach dłużników. W tym wypadku stracimy prawo własności do nieruchomości.

https://chwilowo.pl/0 Komentarze