Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Różnica pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipotecznym

kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy

Osoby nie do końca zorientowane w rynkach finansowych, często mylą różnego rodzaju pojęcia i definicje, z jakimi możemy się na nim spotkać. Znakomitym przykładem na to mogą być definicję kredytu mieszkaniowego i kredytu hipotecznego. Na pierwszy rzut oka są to definicje dotyczące tego samego produktu, jednakże jeśli dokładnie się im przyjrzymy, na pewno zauważymy drobne różnice.
Na początek wyjaśnijmy może czym jest kredyt mieszkaniowy. Otóż jest to zobowiązanie długoterminowe, które przeznaczone jest na cele mieszkaniowe takie jak, zakup nieruchomości, wykup mieszkania komunalnego, zakup garażu itp. Zabezpieczeniem tego kredytu jest kupowana lub budowana nieruchomość. Natomiast kredyt hipoteczny ma nieco bardziej rozszerzone przeznaczenie. Otóż oprócz wymienionych już wcześniej celów związanych z zakupem nieruchomości, środki z takiego kredytu mogą być przeznaczone na inne cele takie jak spłata innego zadłużenia, czy na dowolny cel ( w tym wypadku powinniśmy mówić o pożyczce hipotecznej). W tym wypadku, zabezpieczeniem takiego kredytu może być zarówno kredytowana nieruchomość, jak też i zupełnie inna. Co więcej, właścicielem nieruchomości nie musi być kredytobiorca (oczywiście prawowity właściciel nieruchomości musi się na to zgodzić). Można więc powiedzieć, że kredyt hipoteczny ma o wiele większe zastosowanie.

To co łączy te kredyty, to konieczność ustanowienia wpisu do hipoteki. Na podstawie takiego wpisu, banki mogą ją przejąć w przypadku, gdyby kredytobiorca nie spłacał swojego zadłużenia. Ponadto możemy stwierdzić, że są to jedne z najtańszych kredytów (pożyczek) na rynku, właśnie dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki. Dla banku jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń, więc zmniejszone ryzyko kredytowe pozwala bankom na zmniejszenie swojej marży i obniżenie całkowitego kosztu kredytu.0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze