Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




* * * * *

Laweta na kredyt czy w leasing?


Leasing i kredyt często są przedstawiane jako alternatywne sposoby finansowania zakupu floty lawet. To dość duży skrót myślowy, ale porównywanie obu metod ma sens i pozwala dobrać indywidualnie korzystniejszy model.
Kredyt jest lepiej znany

Dla wielu przedsiębiorców kredyt jest po prostu produktem lepiej znanym. Nie musi być tańszy ani ogólnie korzystniejszy, ale jego zaleta jest samo to, że wiadomo, jak działa. Leasing, choć w ostatniej dekadzie mocno zyskał na popularności, często jest przedstawiany dość pobieżnie i wiedza o tej formie finansowania jest nieduża. Stąd też bierze się spora nieufność. Trudno zupełnie poważnie w rachunkach uwzględnić takie subiektywne odczucia, ale faktycznie mają one wpływ na podejmowane decyzje.


Dodany obrazek


Swój, czy leasingowany?

Co do zasady pojazd na kredyt kupuje się „na siebie”. Nawet jeśli oprócz firmy autopomocy w dowodzie jest współwłasność banku, to daje to większą swobodę, jeżeli chodzi o ubezpieczanie, serwisowanie czy użytkowanie lawety. Leasing formalnie nie przenosi własności – samochód będzie zarejestrowany na firmę leasingową, a to oznacza, że ubezpieczenie będzie wybierane przez nią, trzeba będzie prosić o zgodę na wykonanie pewnych modyfikacji, a serwisowanie też będzie musiało odbyć się w porozumieniu z leasingodawcą. Najczęściej nie jest to szczególnie poważne ograniczenie, ale przedsiębiorcy lubiący swobodę chętniej sięgają po kredyt.

Co jest tańsze?

Pytanie o koszt jest jak najbardziej zasadne. W przypadku kredytu sprawa jest prosta, ale oprocentowanie zwykle nie należy do najniższych. Z kolei dealerzy i firmy leasingowe kuszą ofertą leasingu 101 czy 102%. To wydaje się niewiele, ale diabeł tkwi w szczegółach: wysokości pierwszej wpłaty, kosztach wykupu lawet po zapadnięciu ostatniej raty czy dodatkowych opłatach związanych choćby z ubezpieczeniem lub serwisowaniem, bo te nie zawsze są wliczone w podstawowe koszty. Trzeba więc za każdym razem przeprowadzić kalkulację od nowa, bo choć na pierwszy rzut oka leasing jest tańszy, to w praktyce nie zawsze tak musi być.

Opublikowano przy współpracy z Laweta Hannover Polska



0 Komentarze