Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Co to WIBOR?


Posiadacze kredytów hipotecznych, z całą pewnością wielokrotnie spotkali się z określeniem WIBOR. Albowiem to właśnie od wysokości stawki WIBOR, uzależnione jest oprocentowanie ich kredytów. Ale czy wiemy dokładnie skąd ta stawka się bierze? Poniżej proste wyjaśnienie.
WIBOR to skrót od Warsaw Inter Bank Offrered Rate. Mówiąc prościej, jest oprocentowanie po jakim banki są skłonne pożyczyć pieniądze innym bankom. Stawka ta jest określana w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00. Ustalana ona jest przez Stowarzyszenie Rynków Finansowych, na podstawie ofert z 16 największych polskich banków. Przy ustalaniu odrzucane są dwie najwyższe i dwie najniższe stawki. Wyliczona w ten sposób stawka, jest najwyższą jaką bank może zastosować. Przeglądając umowy kredytowe, najczęściej możemy w nich zauważyć, że do obliczania stopy procentowej używany jest WIBOR 1M, WIBOR 3M czy też WIBOR 6M. Jest to średnie wyliczenie stopy WIBOR z jednego, trzech lub sześciu miesięcy.
Ustalając oprocentowanie kredytu hipotecznego, banki zazwyczaj do stawki WIBOR, dodają swoją marżę, czyli zarobek. Ponieważ WIBOR stale się zmienia, oprocentowanie naszego kredytu także będzie się zmieniać. Będzie to następowało w okresach, na podstawie których „uśredniony” jest WIBOR.
A jaki WIBOR jest dla klientów najlepszy? Jednoznacznej odpowiedzi na to nie ma. Jeżeli np. Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, to jeżeli do naszego kredytu wykorzystywany jest WIBOR 1M, zmiana oprocentowania nastąpi szybciej, niż w przypadku WIBOR 6M. Ale z drugiej strony, jeżeli Rada Polityki Pieniężnej, podniesie stopy procentowe, to przy WIBOR 1M kredyt stanie się droższy szybciej, niż w przypadku WIBOR 6M.0 Komentarze