Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy karta kredytowa jest bezpieczna

karta kredytowa

Korzystanie z karty kredytowej staje się coraz bardziej popularne. Banki nie stawiają już przed osobami które chcą ją uzyskać bardzo dużych wymagań, więc coraz więcej osób z “kredytówki” korzystać. Na pewno spory wpływ na to ma też znaczne obniżenie kosztów jakie musimy ponosić, gdy nosimy kartę kredytową w portfelu, a trzeba pamiętać że jeszcze kilka lat temu, banki pobierały za nią spore opłaty. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że karta kredytowa może być jedną z najdroższych pożyczek, jeśli nie korzystamy z niej w odpowiedni sposób. Zastanówmy się więc, czy jest to produkt bezpieczny.
Wyjaśnijmy może na początek jak działa karta kredytowa. Ubiegając się o nią w banku, dostajemy do naszej dyspozycji pewną kwotę pieniędzy. Jest ona uzależniona zwykle od naszej zdolności kredytowej. I z kwoty tej możemy korzystać przez określony czas. Za pomocą karty kredytowej możemy płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych czy też możemy wybierać gotówkę z bankomatów. Bank, każdego miesiąca przysyła nam wyciąg, w którym uwzględnione są wszystkie transakcje, a także informuje nas o minimalnej kwocie, jaką musimy spłacić. Oczywiście możemy spłacić więcej niż wymaga od nas bank. Będzie to dla nas korzystne, gdyż bank nalicza odsetki od posiadanego zadłużenia, więc jeżeli spłacamy więcej, płacimy mniej odsetek. W każdej chwili możemy ponownie wykorzystać nasz limit, aż do momentu w którym musi nastąpić całkowita spłata zadłużenia. Wydaje się więc, że jest to bardzo ciekawy produkt, z którego możemy spokojnie korzystać. Jednakże w rzeczywistości, sprawa nie jest aż tak kolorowa. Wiele osób po otrzymaniu karty kredytowej, korzysta z niej w sposób bardzo :aktywny”. Po prostu płacenie nią jest “miłe, łatwe i szybkie”, więc czemu z takiej okazji nie korzystać. Jednakże po otrzymaniu pierwszego wyciągu, sprawa zaczyna się komplikować. Zwłaszcza, jeżeli wybieraliśmy z bankomatów gotówkę. Otóż gdy to robimy, korzystamy chyba z najdroższej pożyczki na rynku, za którą musimy płacić spore odsetki. Dla wielu osób są one zbyt wysokie i zaczynają one mieć problemy ze spłatą zadłużenia. I tak często od karty kredytowej, zaczyna się tzw. “Spirala zadłużenia”. Czyli składamy wniosek o pożyczkę, aby spłacić chociaż część zadłużenia na karcie kredytowej, potem kolejny kredyt itp. Mówi się często, że karta kredytowa dla osób nieodpowiedzialnych, jest początkiem wielkich problemów finansowych, z którymi później ciężko jest się uporać.

Korzystanie z karty kredytowej, powinno być przemyślane i rozważne. I zdecydowana większość z nas tak właśnie z niej korzysta, Możemy dzięki niej mieć darmową pożyczkę (okres bezodsetkowy), czy też możemy uzyskiwać dzięki niej spore profity (programy lojalnościowe itp). Ale pamiętajmy, by używać jej rzeczywiście gdy jej potrzebujemy, a później starajmy się jak najszybciej spłacić nasze zadłużenie.0 Komentarze