Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca?


Statystyki są nieubłagalne. Pokazują one, że coraz więcej Polaków ma problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań. Na pewno spory wpływ na to ma po pierwsze fakt, że pieniądze możemy pożyczyć bardzo szybko i łatwo, a po drugie nasze dochody są bardzo niestabilne, gdyż często musimy zmieniać naszą pracę. Wobec tego, nasze dochody czasowo mogą się zmniejszać lub też w ogóle możemy stracić źródło dochodów. Na pewno nie jest to sytuacja komfortowa, zwłaszcza gdy mamy bardzo dużo kredytów. Ale nawet gdy mamy stałą pracę i niezłe dochody może się zdarzyć, że po prostu nieco przesadzimy z kredytami i zaczynamy mieć problemy z ich terminową obsługą.

Co zrobić, gdy zaczynamy mieć problemy ze spłatą naszych zobowiązań? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu, możemy pozbyć się naszych wszystkich zobowiązań, a do spłaty pozostanie nam jedna, dużo niższa rata. Jak kredyt konsolidacyjny działa? Musimy do banku w którym chcemy go zaciągnąć donieść informacje o wszystkich kredytach które posiadamy. Ponadto musimy przejść całą procedurę, niezbędną do uzyskania kredytu. Chodzi tu o zdolność kredytową, historię kredytową, zabezpieczenie itp. Jeżeli bank uzna, że może nam pieniądze pożyczyć, spłaci nasze wszystkie długi, a nam przedstawi harmonogram spłat nowego kredytu. Ponieważ jest to kredyt zwykle zabezpieczony hipoteką jest on tańszy. Ponadto zwykle rozłożony jest on na długi okres czasu, więc nasze raty automatycznie się obniżają. W związku z tym nie powinniśmy mieć problemów, z terminową spłatą naszych zobowiązań. W którym banku znajdziemy najlepszy kredyt konsolidacyjny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Banki podchodzą do swoich klientów bardzo indywidualnie i ich oferty często się zmieniają.

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze się opłaca? Z tym bywa różnie. Na pewno obniża nam miesięczne koszty jakie są związane z kredytami. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w sumie będziemy musieli zapłacić więcej odsetek. Albowiem jest to kredyt długoterminowy, więc zadłużenie „ubywa” nam powoli. A co się z tym wiąże, odsetki naliczane są dłużej i przez to są wyższe. Ponadto musimy wziąć pod uwagę fakt, że bank może wymagać od nas prowizji za udzielenie takiego kredytu, mogą dojść nam koszty związane z zabezpieczeniem itp. Ale jeżeli mamy do wyboru, odsetki karne i koszty związane z egzekucją długów, a musimy się z tym liczyć płacą zobowiązania z opóźnieniem lub nie płacąc ich wcale i dodatkowe koszty kredytu konsolidacyjnego, na pewno zdecydowana większość z nas wybierze tę drugą opcję. Na plus tego kredytu przemawia na pewno fakt, że jeżeli jest on zabezpieczony hipoteką, to jego oprocentowanie jest niższe niż oprocentowanie kart kredytowych, czy kredytów gotówkowych.

Czy warto więc korzystać z kredytów konsolidacyjnych? Wszystko należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż każdy z nas ma inną sytuację i inne kredyty. Na pewno jest to jednak opcja, którą należy rozważyć, jeżeli posiadane przez nas zobowiązania, zaczynają powoli nas przerastać.0 Komentarze