Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy można wyjść ze spirali zadłużenia?


Spirala zadłużenia może spotkać każdego, kto nadmiernie pożycza pieniądze. A w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, gdyż szeroką ofertę kredytową mają banki, ze wszystkich stron kuszą nas firmy pożyczkowe, a ponadto zawsze możemy skorzystać z pożyczki od znajomych czy rodziny. Pożyczamy więc często bez składu i ładu, nawet gdy bardzo dodatkowych pieniędzy nie potrzebujemy. Jeżeli radzimy sobie ze spłatą rat – nie ma problemu, ale gorzej, jeśli na spłatę rat zaciągamy kolejne kredyty – to sprawa nie wygląda już za ciekawie.
Wiele osób nie ma pojęcia co robić, gdy wpadną w pętle zadłużenia. Najczęściej zamykają się w sobie, nie szukają rozwiązania swoich problemów itp. A tymczasem, należy postępować zupełnie inaczej. Nie należy bać się rozmawiać z naszymi wierzycielami. Przecież im też będzie zależało na tym, byśmy pożyczone pieniądze oddali. Może więc zgodzą się na zawieszenie naliczania odsetek karnych, może zgodzą się na wydłużenie terminu spłaty, co sprawi że raty będą mniejsze itp. Nie bójmy się więc rozmawiać, bo to tylko może nam pomóc.
Za wszelką cenę musimy też postarać się o zdobycie dodatkowych środków finansowych. Możemy podjąć dodatkową pracę (nawet na pół etatu), możemy sprzedać niepotrzebne w naszym domu przedmioty czy sprzęty. Uzyskane w ten sposób dodatkowe pieniądze, możemy przeznaczać na spłatę naszych długów, by powoli ich suma się obniżała. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o zmniejszeniu naszych kosztów życia. Odpuśćmy sobie na jakiś czas wyjścia do kina, kawiarni, może zrezygnujmy z palenia papierosów. W takim przypadku znowu w naszym domowym budżecie zostaną wygospodarowane dodatkowe środki, które można przeznaczyć na spłatę długów.
Jeżeli mamy nieruchomość, doskonałym rozwiązaniem naszych problemów może okazać się kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu, możemy pozbyć się naszych długów, a nam do spłaty zostanie tylko jedna rata.
Jeżeli wpadniemy w spiralę długów, nie załamujmy się, tylko szukajmy rozwiązania naszych problemów. Dzięki naszemu samozaparciu, a także pomocy osób trzecich, mamy spore szansę, by wszystkich długów się pozbyć, chociaż wcale łatwe to nie jest. Dlatego tak ważne jest pożyczanie „z głową”, czyli tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujemy, a także wtedy, gdy mamy pewność, że będzie nas stać na spłatę długu.0 Komentarze