Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego

kredyt konsolidacyjny kredyty konsolidacyjne

Jak mówią statystyki Narodowego Banku Polskiego czy Biura Informacji Kredytowej, zadłużonych (w różnej formie) jest kilka milionów naszych rodaków. Na pewno sprzyjają temu historycznie niskie stopy procentowe, czy też łatwość, z jakim możemy pożyczyć pieniądze w baku czy w firmie pożyczkowej. Jeżeli pożyczamy z pełną świadomością i kontrolujemy spłatę naszych długów – nie jest to większy problem. Jednakże wielu z zadłużonych, zaczyna mieć kłopoty z terminową obsługą długów. Może to doprowadzić do spirali zadłużenia, która jest już ogromnym problemem dla domowego budżetu. Dlatego też każdy kto ma problemy ze spłatą długów, powinien zastanowić się, czy nie warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.
Na początek wyjaśnijmy czym jest kredyt konsolidacyjny. Najprościej rzecz ujmując, jest to kredyt za pomocą którego spłacamy wszystkie nasze aktualne długi. Dzięki niemu, zostaje nam do spłaty jeden kredyt, co oznacza, że w ciągu miesiąca mamy do spłaty tylko jedną ratę. Na pierwszy rzut oka jest więc to rozwiązanie idealne. Jednakże musimy na to popatrzyć z szerszej perspektywy. Oczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą spłacać swoich długów na czas. Jeśli mamy w miesiącu do spłaty kilka rat, może nam braknąć środków na życie. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, spłata zadłużenia jest rozłożona na dłuższy okres czasu, przez co rata jest niższa. I nie zapomnijmy, że mamy tylko jedną ratę w miesiącu.

Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że uzyskanie kredytu konsolidacyjnego wcale nie jest takie proste. Bank przede wszystkim dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Musi być pewny, że nowe zadłużenie będzie spłacane na czas. Na pewno dokładnie prześwietlona też zostanie nasza historia kredytowa. Jeśli bank stwierdzi, że mieliśmy lub mamy obecnie problemy ze spłatą naszych długów, możemy mieć spore kłopoty z uzyskaniem kredytu.

Kredyt konsolidacyjny to także dodatkowe koszty. Ponieważ w grę wchodzi tu zwykle duża kwota pieniędzy, jest on zabezpieczony hipoteką. A z ustanowieniem hipoteki wiążą się dodatkowe koszty. Ponadto musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyty konsolidacyjne są nieco droższe od innych kredytów czy pożyczek konsolidacyjnych. A więc na całkowitą spłatę długu będziemy musieli przeznaczyć więcej pieniędzy. Jednakże często ten zwiększony koszt rekompensuje nam spokój jaki będziemy mieli gdy pozbędziemy się kilku pożyczek a do spłaty zostanie nam tylko jeden kredyt.0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze