Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Jakie obowiązki informacyjne ma kredytodawca


Zdecydowana większość osób, składająca wnioski o kredyt w banku, nie do końca orientuje się we wszystkich niuansach bankowych. W związku z tym, aby pomóc im w wyszukaniu najlepszej oferty kredytowej, a także w procesowaniu kredytu po złożonym wniosku, na banki z mocy ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, nałożono wiele obowiązków informacyjnych, które mają nieco “rozjaśnić” wszelkie zawiłości związane z uzyskaniem i spłatą kredytu.
Obowiązki informacyjne dotyczą zarówno etapu przed zawarciem umowy, w trakcie jej zawierania, a także już gdy następuje spłata zadłużenia. Jeżeli chodzi o obowiązki informacyjne banków przed zawarciem umowy, to chodzi tu przede wszystkim o reklamy kredytów. Powinna ona być jednoznaczna, każdy powinien ją rozumieć, a ponadto zawsze musi w niej bank podać stopę oprocentowania kredytu, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (tzw. RRSO), a także całkowitą kwotę kredytu.

Zanim jeszcze podpiszemy umowę, bank powinien wydać nam formularz informacyjny (ważność informacji w nim zawarta musi być ważna co najmniej 1 dzień roboczy). W formularzu tym powinny znaleźć się informacje o danych kredytodawcy i konsumenta, rodzaju kredytu, o czasie trwania umowy, terminach wypłaty i spłaty, wszystkich kosztach kredytu, a także o prawach klienta związanych z zawarciem umowy kredytowej. Bank powinien dokonać oceny naszej zdolności kredytowej, a następnie powinien nas poinformować o jej wyniku. Od banku powinniśmy dostać też bezpłatny projekt umowy i wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytowej. Oczywiście musi też udzielić nam odpowiedzi na nasze wszystkie pytania i rozwiać nasze wszelkie wątpliwości.

Po podpisaniu umowy kredytowej, powinniśmy niezwłocznie otrzymać od banku jeden jej egzemplarz. Ale wraz z podpisaniem umowy i wypłatą pieniędzy, informacyjna rola banku wcale się nie kończy. Albowiem powinien on nam służyć cały czas pomocą niezbędną do terminowego regulowania naszych zobowiązań kredytowych.



0 Komentarze