Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Jakie są zalety a jakie wady kart kredytowych

karta kredytowa karty kredytowe

Gdy karty kredytowe pojawiły się w ofercie naszych banków, nie cieszyły się one zbyt dużą popularnością. Ludzie nieco się ich „bali” i nie wiedzieli do końca jak z nich korzystać. Jednakże na przestrzeni lat, sytuacja ta się zmieniła i karta kredytowa znajduje się w portfelach dużej liczby naszych rodaków. Zastanówmy się więc jakie są zalety a jakie są wady kart kredytowych.
Gdy zastanowimy się co sprawia, że chętnie korzystamy z kart kredytowych, na pierwszą myśl przychodzi nam łatwość z jaką możemy z niej korzystać. Ubiegając się o kredytówkę, dostajemy do ręki pewną kwotę, z której możemy korzystać wtedy, gdy pieniądze są nam potrzebne. Jeśli ich nie potrzebujemy, wcale nie musimy z nich korzystać i co ważne, nie płacimy wtedy żadnych odsetek czy prowizji. Co więcej, gdy korzystamy z kredytówki w umiejętny sposób nie musimy płacić żadnych kosztów. Albowiem każda karta kredytowa ma tzw. „okres bezodsetkowy”. Jeśli spłacimy całe zadłużenie w czasie jego trwania (zwykle jest to okres pomiędzy 52 a 58 dni), nie będziemy musieli nic płacić.


Inną zaletą kart kredytowych jest wiele programów lojalnościowych które są oferowane przez wydawców kart. Dzięki nim możemy otrzymywać zwroty części kwot przeznaczonych na zakupy, lub też otrzymywać zniżki do wybranych sklepów czy punktów usługowych. Wbrew pozorom, można dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy, co dla każdego domowego budżetu jest niezwykle ważne.


Dzięki karcie kredytowej możemy też zbudować sobie doskonałą historię kredytową. Albowiem wszelkie operacje wykonywane za pośrednictwem karty są odnotowywane w rejestrach Biura Informacji Kredytowej. Na pewno jest to bardzo ważne, w kontekście ubiegania się o kredyty w przyszłości.


Ale żeby nie było zbyt kolorowo, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że karty kredytowe mają też swoje wady. Na pewno musimy tu powiedzieć o wysokich kosztach, związanych z ich obsługą. Mówimy tu o opłatach za ich wydanie, prowizje za użytkowanie czy też koszty związane z wypłatą pieniędzy z bankomatów.


Na pewno też musimy powiedzieć, że karta kredytowa może utrudnić nam zarządzanie domowym budżetem. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że korzystając z kredytówki wpadamy w zadłużenie, z którego nie każdy potrafi się „wykaraskać”. Dlatego też korzystajmy z niej w sposób rozważny i tylko wtedy gdy mamy pewność, że zadłużenie spłacimy na czas.0 Komentarze