Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Kiedy nie powinniśmy pożyczać pieniędzy

kredyt kredyty zadłużenie pożyczka pożyczki

Istnieją w życiu sytuacje, w których zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, jest po prostu nieodzowne. Mówimy tu np. o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, gdy chcemy kupić mieszkanie lub wybudować dom. Podobnie czasami nie mamy innego wyjścia, gdy musimy np. przeprowadzić remont. Jednakże jak pokazują eksperci, zadłużamy się bardzo często ponad stan i składamy wnioski o kredyt nawet gdy pieniądze nie są nam za bardzo potrzebne. Do czego to prowadzi? Na samym początku wszystko jest bardzo fajne, gdyż możemy „korzystać” z życia. Wakacje, nowy samochód, gadgety elektroniczne itp. Ale po jakimś czasie okazuje się, że w naszym domowym budżecie zaczyna nam brakować pieniędzy na spłatę rat, o które dopominają się banki. Wiele osób wpada w pętlę zadłużenia i po prostu bankrutują. Zastanówmy się więc kiedy nie powinniśmy więc w żadnym wypadku pożyczać pieniędzy.
Dzisiaj możemy pożyczać pieniądze nawet wtedy, gdy nie mamy stałych dochodów. Możliwość taką dają nam np. firmy pożyczkowe, ale często i banki dają kredyty tym, którzy nie mają miesięcznych stałych wpływów. Mowa tu o osobach pracujących na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło, gdzie jak wiadomo nigdy nie mamy pewności czy za dwa czy też trzy miesiące będziemy dochody mieli a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Nie ma też mowy, aby po pożyczki sięgały osoby, które w ogóle nie mają stałej pracy. A także takie osoby mogą złożyć wniosek w firmach pożyczkowych. Ale każdy doskonale powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dług trzeba będzie oddać. Jeżeli do naszego domowego budżetu nie będą co miesiąc wpływać określone pieniądze, to nie będzie możliwości, aby te długi oddawać. Powoduje to nawarstwianie się długów, gdyż naliczane są karne odsetki czy inne opłaty. Gdy pożyczkodawcy nie mogą sami odzyskać pieniędzy, oddają sprawę do komornika i koszty zadłużenia jeszcze bardziej rosną. Dlatego też jeżeli nie mamy pewności co do naszych dochodów, lepiej nie składajmy wniosku o pożyczkę, gdyż możemy „wpuścić się” w wielkie finansowe kłopoty.

Czy pożyczać gdy mamy już zadłużenie?

Z całą pewnością wniosków o kredyt nie powinny składać te osoby, które mają już zadłużenie. A przynajmniej powinny się one dobrze nad tym zastanowić. Zwłaszcza, gdy nasze dochody nie są zbyt wysokie i żyjemy na tzw „limicie”. Z jedną pożyczką jeszcze jakoś dajemy sobie radę, ale już z dwoma czy też trzema możemy mieć kłopot. A już niezwykle nieodpowiedzialnym zachowaniem jest pożyczanie pieniędzy, na spłatę innych rat. Przecież za miesiąc dojdzie nam nam jeszcze rata, którą będziemy musieli spłacić. Takie postępowanie w prosty sposób prowadzi nas do tzw „spirali zadłużenia”, z której niezwykle często jest się wykaraskać. Zazwyczaj kończy się to bankructwem osoby, która tak nadmiernie pożyczała pieniądze. Dlatego wystrzegajmy się takiej sytuacji, by nie popaść w ogromne finansowe problemy.

Nie pożyczaj „na szybko”

Jeżeli musimy pożyczyć już pieniądze i wiemy, że będzie nas na takie zobowiązanie stać, nie pożyczajmy pieniędzy bez sprawdzenia, gdyż znajdziemy najlepszą ofertę. Nie sugerujmy się reklamami w telewizji czy w Internecie. Banki czy firmy pożyczkowe w swoich reklamach, mówią zwykle tylko i wyłącznie o swoich produktach w pozytywnym świetle, a niekoniecznie są one takie super. Dlatego zawsze mówi się w nich o najtańszym kredycie, o najniższej prowizji itp. Rzeczywistość może okazać się jednak całkowicie inna. Może się okazać, że za tak zaciągnięty kredyt musimy zapłacić o wiele więcej, niż np. za kredyt w banku, w którym mamy konto.

Pożyczki i kredyty to nie jest nic złego i zaciągać je może każdy, ale pod pewnymi warunkami. Dlatego składajmy wnioski do banków czy do firm pożyczkowych gdy naprawdę potrzebujemy pieniędzy, a także gdy będziemy mieć pewność, że będzie nas stać na spłatę zadłużenia.



0 Komentarze