Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Kiedy poręczyciel musi spłacać kredyt (pożyczkę)


Ileż to razy słyszeliśmy prośbę od znajomego czy też członka rodziny: “Możesz poręczyć mój kredyt?” Albowiem poręczyciel, to jedno z najczęściej stosowanych przez banki rodzajów zabezpieczeń, w związku z tym osoby które chcą w tych instytucjach pożyczyć pieniądze, często muszą poręczyciela znaleźć. Czy warto godzić się na taką prośbę? Kij zawsze ma dwa końce i czasem warto a czasem nie.
Decydując się na poręczenie kredytu lub pożyczki, przyjmujemy na siebie spore zobowiązanie. Albowiem jeżeli kredytobiorca nie będzie w terminie realizował spłat, bank zwróci się do nas byśmy przejęli obowiązek spłat. Wynika to z umowy poręczenia, w której możemy przeczytać, że zobowiązujemy się do terminowego regulowania zobowiązań. I jeżeli nie będziemy tego robić, bank będzie mógł oddać sprawę do egzekucji komorniczej, w związku z czym, nasze konto bankowe może być zajęte przez komornika. Jak łatwo się domyśleć, taka egzekucja komornicza może nas sporo kosztować. Musimy także doliczyć sobie koszty odsetek przeterminowanych, koszty upomnień itp. Jeżeli więc tylko dowiemy się że poręczany kredyt (pożyczka) nie jest spłacany na czas, lepiej od razu skontaktować się z bankiem lub z kredytobiorcą by wyjaśnić o jakich przedawnieniach mówimy. Jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie rat płacić, lepiej od razu zacząć przelewać pieniądze do banku na spłatę długu, by nie doliczano nam wspomnianych wcześniej kosztów. Oczywiście cały czas musimy rozmawiać z kredytobiorcą, by to on regulował swoje zobowiązanie, a nam powinien oddać pieniądze, które spłaciliśmy za niego. Jeżeli nie będzie chciał tego robić, możemy odzyskać pieniądze na drodze sądowej. Każdy poręczyciel, musi też zdawać sobie sprawę z tego, że fakt poręczenia kredytu lub pożyczki, będzie odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej, więc banki będą brały to pod uwagę, gdy sami będziemy ubiegać się o kredyt.

Jak więc widać poręczenie kredytu to dla nas spore zobowiązanie, gdyż nigdy nie wiadomo, co może się w życiu wydarzyć i czy nie będziemy mieli z tego powodu smutnych konsekwencji. Ale z drugiej strony, może się w zdarzyć, że i my będziemy szukać poręczyciela, który zabezpieczy dla banku kredyt o który będziemy wnioskować. Więc nie powinniśmy zawsze odmawiać na prośby o poręczenie. Ale żyrujmy tylko osobom, co do których mamy dużą dozę pewności, że swoje zobowiązanie będą spłacać w terminie.0 Komentarze