Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Kiedy powinniśmy zacząć budować naszą historię kredytową

historia kredytowa

Aby uzyskać kredyt lub pożyczkę w banku, musimy spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim musimy mieć odpowiednie dochody, by spłacać na czas pożyczone pieniądze. Musimy też zaproponować odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Ale nie możemy zapomnieć jeszcze o jednej istotnej rzeczy – o pozytywnej historii kredytowej. Banki zwracają na nią baczną uwagę, gdyż dzięki niej, mogą już na wstępie procedury związanej z rozpatrywaniem wniosku, mogą uzyskać o nas wiele informacji.
Pozytywna historia kredytowa bardzo pomaga w uzyskaniu kredyty lub pożyczki. Dlatego warto ją sobie „zbudować”. Na pewno wiele osób powie – mam na to jeszcze czas. Ale nie jest to do końca prawda. Albowiem żeby posiadać dobrą historię kredytową, potrzeba czasem kilku lat.

Jak możemy zbudować pozytywną historię kredytową? Przede wszystkim musimy wytłumaczyć jak ona powstaje. Za każdym razem, gdy dostajemy w banku kredyt lub pożyczkę, fakt ten zostaje odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej. To specjalna instytucja, która zbiera dane o wszystkich kredytobiorca i pożyczkodawcach. Dane dotyczą nie tylko samego faktu zaciągnięcia kredytu, ale także i ich spłat. BIK „zapisuje” czy spłaty były terminowe czy też nie, czy prosiliśmy o przełożenie raty, czy spłacaliśmy kredyt wcześniej itp. Do danych gromadzonych przez BIK dostęp mają wszystkie banki. Jeśli więc złożymy w jakimś banku wniosek o kredyt, z cała pewnością nasza kartoteka w BIK zostanie sprawdzona. I bank szybko dowie się, czy mamy obecnie jakieś zadłużenie, a także czy nasze wcześniejsze zobowiązania kredytowe były spłacane na czas. Jeśli tak, bank uzna, że i nowy kredyt będzie spłacany w terminie i istnieje większe prawdopodobieństwo że go otrzymamy. Jeśli jednak nasze wcześniejsze spłaty nie wyglądały zbyt dobrze, bank może przyjąć, że spłata nowego kredytu także będziemy mieli problemy. A więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy kredyt nie zostanie nam przyznany.

Co ciekawe, banki niezbyt chętnie udzielają kredytów i pożyczek osobom, które nie miały wcześniej żadnych zobowiązań kredytowych i w związku z tym, nie mają żadnej historii kredytowej. Jest to dla tych instytucji większe ryzyko, gdyż nie są pewny czy taki „nowy” klient będzie spłacał zobowiązanie na czas.

W związku z tym, powinniśmy jak najwcześniej tworzyć pozytywną historię kredytową. A jest to stosunkowo proste i nic nie musimy za to płacić. Wystarczy, że kupimy coś na raty i będziemy spłacać na czas wszystkie zobowiązania. Pożyczki ratalne są bardzo często nieoprocentowane, więc będziemy oddawać dokładnie taką sama kwotę jaka pożyczyliśmy. Dobrym rozwiązaniem na budowę pozytywnej historii kredytowej może być karta kredytowa z niewysokim limitem. Dzięki okresowi bezodsetkowemu także nie będziemy musieli nic płacić za jej używanie, a nasze historia kredytowa zacznie się tworzyć.

Budowanie naszej historii kredytowej powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Zwłaszcza jeśli w przyszłości mamy w planach ubieganie się np. o kredyt hipoteczny. Dzięki temu, możemy w przyszłości zaoszczędzić sporo czasu (szybsze rozpatrzenie wniosku) i pieniędzy (tańszy kredyt), a praktycznie nic nie będzie nas to kosztować.0 Komentarze