Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Kredyty dla rolników

kredyt rolniczy kredyt dla rolnika

Rolnictwo to dosyć ważna gałęź polskiej gospodarki. Pracuje w niej bardzo dużo ludzi, którzy sadząc rośliny czy też hodując zwierzęta utrzymują swoje rodziny. Współczesne rolnictwo bardzo różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat. Rolnicy kupują więcej maszyn, nowoczesnych linii produkcyjnych, co oczywiście wiąże się z dużymi nakładami. Często niezbędny jest kredyt, który wspomoże finansowanie gospodarstwa rolnego. Ale czy banki oferują kredyty dla rolników?
Dochód uzyskiwany przez rolników zależy od wielu czynników. Bardzo często nie mają oni na te czynniki wpływu. Mówimy tu np. o pogodzie czy cenach płodów rolnych. W związku z tym, banki zawsze podchodzą do rolników z pewną ostrożnością. Zazwyczaj też, udzielenie kredytu dla rolnika wiąże się także ze specjalnymi procedurami. Zwłaszcza gdy mówimy o wyliczaniu zdolności kredytowej. Jednakże większość banków ma w swojej ofercie kredyty dla rolników. Poniżej przedstawimy te najpopularniejsze.
Kredyt rolniczy obrotowy – jest udzielany na finansowanie bieżącej działalności rolniczej. Mówimy tu o zakupie paliwa, nawozów mineralnych, pasz, materiału siewnego czy też usług, niezbędnych do funkcjonowania gospodarstwa.
Kredyt rolniczy inwestycyjny – jest udzielany na przedsięwzięcia rozszerzające działalności gospodarstwa rolnego. Mówimy tu o budowie lub zakupie nieruchomości, maszyn rolniczych czy nowych gruntów rolnych.

Kredyt preferencyjny – kredyt celowy, którego część kosztów pokrywane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyty takie mogą być wykorzystywane na zakup ziemi, maszyn rolniczych itp.
Oprócz wspomnianych wcześniej kredytów, rolnicy mogą korzystać też i z innych produktów kredytowych – jak każdy klient indywidualny. Mogą więc zaciągać kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, mogą ubiegać się o karty kredytowe itp. Oczywiście by takie kredyty dostać, muszą oni mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz powinny zaproponować zabezpieczenie wymagane przez bank. Ale musimy wspomnieć, że każdy bank ma swoje własne regulaminy związane z przyznawaniem kredytów dla rolników. Dlatego warto zapoznać się z ich ofertą, zanim złożymy wniosek o pieniądze.



0 Komentarze