
Mały poradnik dla poręczyciela
kwi 28 2017 06:49 |
Marcin
w Mądre pożyczanie

Czy każdy może zostać poręczycielem?
Jeżeli musimy „dostarczyć” do banku poręczyciela, najczęściej szukamy go spośród członków naszej rodziny lub w gronie naszych przyjaciół. Jednakże musimy wiedzieć, że nie każdy poręczycielem może zostać. Będzie on przez bank sprawdzany pod względem zdolności kredytowej, gdyż instytucja ta musi mieć pewność, że gdyby kredytobiorca przestał spłacać zadłużenie, będzie on w stanie spłacać kredyt.
Obowiązki poręczyciela
Bank po to prosi o poręczycielado kredytu czy pożyczki, by ten w razie problemów ze spłatą, mógł przejąć na siebie oddawanie długu. W związku z tym, poręczyciel musi sobie zdawać sprawę z tego, że w każdej chwili może zostać on „poproszony” przez bank, by uiścił zaległą ratę.
Jak może zabezpieczyć się poręczyciel
Poręczyciel to trochę niewdzięczna „instytucja”. Albowiem nie korzysta on z pożyczonych przez kredytobiorcę pieniędzy, a czasem musi je oddawać. W związku z tym, może się on w jakiś sposób zabezpieczyć.
Po pierwsze, dobrze jest na bieżąco kontrolować jak wygląda spłata długu. Można więc prosić kredytobiorcę o pokazywanie dowodów wpłat, jakie dokonuje ona poczet kredytu. Innym sposobem na kontrolę spłaty zadłużenia, jest sprawdzanie swojego rejestru w Biurze Informacji Kredytowej. Albowiem informacja o poręczeniu jest na naszym koncie w BIK zapisywana, podobnie jak wszelkie spłaty poręczanego kredytu. Poręczyciel może sobie uruchomić Alerty BIK, dzięki czemu Biuro Informacji Kredytowej, będzie informowało go o problemach z terminową spłatą zadłużenia. Pomiędzy kredytobiorcą i poręczycielem, może zostać podpisana umowa cywilna (bank nie bierze w tym udziału), w której kredytobiorca zobowiązuje się do przekazania jakichś rzeczy w zastaw dla poręczyciela, do momentu spłaty długu.
Poręczyciel może także ”negocjować” z bankiem. Można podpisać umowę poręczenia tylko na sam kredyt z odsetkami (bez odsetek karnych czy kosztów związanych z egzekucją), możemy ograniczyć poręczenie tylko do jakiegoś okresu czasu. Ponadto w umowie poręczenia może znaleźć się zapis, że bank w pierwszej kolejności będzie egzekwował wierzytelność od kredytobiorcy, a dopiero później od poręczyciela.
Na pewno decyzja o podpisaniu umowy poręczenia, wiąże się ze sporym ryzykiem i nie każdy chce się na to zdecydować. Jednakże pamiętajmy, że może za jakiś czas, to my będziemy szukać poręczyciela do naszego kredytu, więc nie odmawiajmy wszystkim gdy nas o poręczenie poproszą, gdyż i nam wszyscy w podobnej sytuacji będą odmawiać.
Kategorie Zobacz wszystkie →
Szukaj artykułów
Losowe artykuły
Najnowsze komentarze
-
BIK i BIG - czy to to samo?
eRzecznikBIK - lut 13 2019 11:00
-
Czy w 2018 roku lokaty będą...
RobertJezykowski - sty 11 2018 08:44
-
Czy można mieć kilka pożycz...
RobertJezykowski - sty 05 2018 13:18
-
Kredyt hipoteczny a wkład w...
tomekkk - sie 16 2017 06:58
-
Czym różni się windykator o...
financeGroup-blog - lip 29 2017 08:24
-
KNF ostrzega przed kolejnym...
Zora134 - cze 28 2017 18:19
0 Komentarze