Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Mały poradnik dla poręczyciela


Każdy kto chociaż raz ubiegał się o kredyt w banku doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bank stara się zawsze zminimalizować swoje ryzyko kredytowe. Po prostu robi wszystko, by pożyczone pieniądze wróciły do banku na czas, wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. W związku z tym, po pierwsze dokładnie sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa. Bank kontroluje nasze dochody i wydatki, by określić czy będziemy w stanie na czas spłacać raty. Po drugie, bank stara się jak najlepiej zabezpieczyć kredyt, by w razie jakichkolwiek problemów ze spłatą, móc odzyskać pożyczone środki.
Banki stosują kilka różnych zabezpieczeń. Może nią być hipoteka na nieruchomości, może być zastaw na pojeździe, cesja z polisy ubezpieczeniowej, czy też lokata. Jednakże chyba najbardziej popularnym zabezpieczeniem stosowanym przez banki jest poręczyciel. Jest to osoba, która zobowiązuje się do spłaty długu w przypadku, gdyby kredytobiorca przestał z jakichś powodów kredyt spłacać.

Czy każdy może zostać poręczycielem?

Jeżeli musimy „dostarczyć” do banku poręczyciela, najczęściej szukamy go spośród członków naszej rodziny lub w gronie naszych przyjaciół. Jednakże musimy wiedzieć, że nie każdy poręczycielem może zostać. Będzie on przez bank sprawdzany pod względem zdolności kredytowej, gdyż instytucja ta musi mieć pewność, że gdyby kredytobiorca przestał spłacać zadłużenie, będzie on w stanie spłacać kredyt.

Obowiązki poręczyciela

Bank po to prosi o poręczycielado kredytu czy pożyczki, by ten w razie problemów ze spłatą, mógł przejąć na siebie oddawanie długu. W związku z tym, poręczyciel musi sobie zdawać sprawę z tego, że w każdej chwili może zostać on „poproszony” przez bank, by uiścił zaległą ratę.

Jak może zabezpieczyć się poręczyciel

Poręczyciel to trochę niewdzięczna „instytucja”. Albowiem nie korzysta on z pożyczonych przez kredytobiorcę pieniędzy, a czasem musi je oddawać. W związku z tym, może się on w jakiś sposób zabezpieczyć.
Po pierwsze, dobrze jest na bieżąco kontrolować jak wygląda spłata długu. Można więc prosić kredytobiorcę o pokazywanie dowodów wpłat, jakie dokonuje ona poczet kredytu. Innym sposobem na kontrolę spłaty zadłużenia, jest sprawdzanie swojego rejestru w Biurze Informacji Kredytowej. Albowiem informacja o poręczeniu jest na naszym koncie w BIK zapisywana, podobnie jak wszelkie spłaty poręczanego kredytu. Poręczyciel może sobie uruchomić Alerty BIK, dzięki czemu Biuro Informacji Kredytowej, będzie informowało go o problemach z terminową spłatą zadłużenia. Pomiędzy kredytobiorcą i poręczycielem, może zostać podpisana umowa cywilna (bank nie bierze w tym udziału), w której kredytobiorca zobowiązuje się do przekazania jakichś rzeczy w zastaw dla poręczyciela, do momentu spłaty długu.

Poręczyciel może także ”negocjować” z bankiem. Można podpisać umowę poręczenia tylko na sam kredyt z odsetkami (bez odsetek karnych czy kosztów związanych z egzekucją), możemy ograniczyć poręczenie tylko do jakiegoś okresu czasu. Ponadto w umowie poręczenia może znaleźć się zapis, że bank w pierwszej kolejności będzie egzekwował wierzytelność od kredytobiorcy, a dopiero później od poręczyciela.

Na pewno decyzja o podpisaniu umowy poręczenia, wiąże się ze sporym ryzykiem i nie każdy chce się na to zdecydować. Jednakże pamiętajmy, że może za jakiś czas, to my będziemy szukać poręczyciela do naszego kredytu, więc nie odmawiajmy wszystkim gdy nas o poręczenie poproszą, gdyż i nam wszyscy w podobnej sytuacji będą odmawiać.0 Komentarze