Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Pożyczki okolicznościowe - na co uważać

pożyczki okolicznościowe

Przeglądając ofertę kredytową banków, zauważymy od czasu do czasu pożyczki okolicznościowe. Zwykle pojawiają się one przed Świętami lub wakacjami. Według założeń, mają one mieć korzystniejsze warunki od “zwykłych” pożyczek, co ma zachęcić do skorzystania z takiej okolicznościowej oferty. Ale czy to prawda? Czy rzeczywiście pożyczki okolicznościowe mają lepsze warunki od tych zwykłych?
Gdy oglądamy w telewizji reklamy pożyczek na Święta czy wakacje, słyszymy, że mają one np. Obniżone oprocentowanie lub prowizję. I to może być prawdą. Ale w takim wypadku zawsze musimy zwrócić uwagę na szczegóły. Często bowiem zdarza się, że banki naprawdę zaproponuje nam korzystne oprocentowanie. Ale jednocześnie podniesie prowizję za udzielenie pożyczki. I w związku z tym, może się okazać, że koszt takiej okolicznościowej pożyczki będzie większy, niż w przypadku normalnej oferty. Albo może zdarzyć się sytuacja odwrotna. Banki mogą reklamować się, że obniżają lub redukują do zera prowizję za udzielenie kredytu. Ale mogą za to podnieść oprocentowanie, przez co oferta stanie się mało atrakcyjna.

Przy pożyczkach okolicznościowych należy też zwrócić uwagę na uzależnienie skorzystania z oferty od powiązania jej z innym bankowym produktem. Mówimy tu np o wykupieniu jakiegoś ubezpieczenia czy też o konieczności złożenia wniosku o kartę kredytową. I za te dodatkowe produkty bank może pobierać opłaty które sprawią, że okolicznościowa pożyczka przestaje już być atrakcyjna.

Oczywiście nie możemy powiedzieć, że każda pożyczka okolicznościowa nie jest atrakcyjna i banki starają się wykorzystać sytuację, aby namówić nas do zadłużenia się. Jest wiele okolicznościowych ofert, które rzeczywiście są tańsze i warto z nich skorzystać. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy zadłużać się, gdy naprawdę nie musimy tego robić. Pożyczenie pieniędzy tylko dlatego, że akurat trafiliśmy na tańszą ofertę nie jest właściwym rozwiązaniem. A wszystko dlatego, że pożyczone pieniądze i tak do banku będziemy musieli oddać. A co się z tym wiążę, z naszego domowego budżetu “wypłynie” nam określona kwota. Nie pożyczajmy więc pieniędzy jeśli nas na pożyczkę nie stać.



0 Komentarze


Szukaj artykułów


Najnowsze komentarze