Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Sprawdzamy RRSO, czyli całkowity koszt kredytu

rrso

Życie „na kredyt” jest domeną obecnych czasów – kupujemy na raty nie tylko sprzęt AGD i RTV, ale często zaciągamy również wielotysięczne kredyty na samochody czy mieszkania. Niemal każdy bank kusi nas swoimi ofertami, które z pozoru ciężko do siebie porównywać. Czy jest jakiś sposób na wybranie najlepszego kredytu?
Konieczność?
Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że kredyt to nie tylko możliwość wcześniejszego sfinansowania zakupu danej rzeczy, ale dla wielu z nas po prostu konieczność. Odkładanie kilkuset tysięcy na zakup mieszkania jest mało realne przy średniej krajowej pensji w okolicach 4 tysięcy złotych! Co prawda zaciągając jakiekolwiek długoterminowe zobowiązanie finansowe trzeba mieć świadomość tego, że niejednokrotnie spłacamy nawet wielokrotność zaciągniętej sumy, to jednak dla większości z nas nie jest to odczuwalne poprzez rozłożenie tego w czasie.

Gąszcz ofert
Banki na każdy kroku kuszą nas swoimi ofertami kredytowymi – olbrzymie „raty 0%”, informacje o braku prowizji czy chociażby powracające raty w postaci milutkich zwierzątek czy „miniratki”. Wszystko to ma za zadanie oddziaływać na potencjalnego kredytobiorcę i zachęcać go do wzięcia kredytu właśnie w danym banku. Trzeba od razu zaznaczyć, że tego typu akcje promocyjne i oferty osiągają zamierzony skutek jednocześnie zasłaniając prawdziwe koszty całego kredytu i utrudniając porównanie ofert poszczególnych banków. Jak bowiem porównać kredyt z powracającymi ratami z kredytem opartym na braku prowizji banku za jego udzielenie?

Wskaźnik RRSO
Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz. U. Z 2011 r. Nr 126, poz. 715) wprowadziła na polski rynek kredytowy pojęcie RRSO i zobowiązała kredytodawców oraz pośredników kredytowych do jego ujawniania. Czym jest jednak ten tajemniczy wskaźnik i jakie ma znaczenie dla nas, kredytobiorców? Zasadnicze!

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 12 wyżej wymienionej ustawy o kredycie konsumenckim całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Przekładając to na najprostsze rozumienie, jest to wskaźnik, który ma za zadanie umożliwić nam porównywanie oferty kredytowych sprowadzając ich szczegóły do finalnego, jednego wskaźnika będącego wyrazem całkowitej kwoty danego kredytu.

W każdej reklamie kredytu!
Warto jednocześnie zaznaczyć, że polski ustawodawca zobowiązał jednocześnie kredytobiorców i pośredników kredytowych (zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o kredycie konsumenckim) do zamieszczania we wszystkich reklamach kredytów skierowanych do konsumentów wskaźnika RRSO – co prawda w większości przypadków jest to ledwie widoczny druk na dole każdej reklamy, jednak to właśnie porównując ten wskaźnik jesteśmy w stanie wskazać w ogólny rozrachunku najtańszy kredyt – im wskaźnik będzie niższy, tym bardziej opłacalny będzie dany kredyt.

Sztuczki banków?
Porównując wskaźniki rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania trzeba zwrócić uwagę również na liczne sztuczki banków, które za wszelką cenę starają się obniżyć swój wskaźnik RRSO jednocześnie nie rezygnując z zysków. Jedyną z takich zagrywek jest chociażby nie wliczanie kosztów ubezpieczenia kredytu do całkowitych kosztów kredytu pomimo tego, że takie ubezpieczenie jest w danym banku obowiązkowe!


Podsumowując, wskaźnik RRSO jest podstawową rzeczą, na którą powinniśmy patrzeć w przypadku podejmowania decyzji o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego!


Źródła:
- Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 715).
- zaradnyfinansowo.pl/rrso-co-to-jest-i-jak-wplywa-na-koszt-kredytu/0 Komentarze