
Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji
sie 14 2021 07:02 |
Marcin
w Mądre pożyczanie

„Konsument ma prawo do wypełnienia zobowiązań określonych w umowie kredytu przed czasem ustalonym w umowie. W tym przypadku, zgodnie z prawem przewidzianym w państwie członkowskim, konsument ma prawo do słusznego zmniejszenia całkowitego kosztu kredytu.”
W związku z tym, bank musi rozliczyć wszystkie koszty związane z kredytem, w tym prowizję. Wyrok ten dotyczy tych umów, które zostały zawarte po 22.07.2017 roku.
Co więc zrobić aby otrzymać częściowy zwrot prowizji? Przede wszystkim to my musimy o to zadbać, gdyż jest ona zwraca tylko na wniosek klientów. Mamy na to 6 lat od momentu spłacenia kredytu. We wniosku do banku powinny znaleźć informacje o kredycie (numer umowy, datę jej zawarcia itp.), dane kredytobiorcy, dane banku, informację w jaki sposób i gdzie pieniądze mają być przesłane, a także termin, w jakim środki mają być przelane. Pamiętajmy, by we wniosku powołać się na wspomniany wcześniej wyrok TSUE: C-383/18 art.19
Bank ma 30 dni aby nasz wniosek rozpatrzyć. Jeżeli decyzja będzie dla nas pozytywna, pieniądze zostaną nam przelane na konto podane we wniosku. Jeśli jednak decyzja będzie negatywna, nie powinniśmy się poddawać. Należy zwrócić się w takim przypadku do Rzecznika Finansowego, lub też możemy sprawę skierować do Sądu. Mamy bowiem wiele argumentów które pomogą nam w odzyskaniu części zapłaconej prowizji.
Jak wskazują specjaliści z Kancelarii Pomocy Zadłużonym EUROLEGE, firmy pożyczkowe oraz banki często w ogóle nie realizują obowiązku zwrotu prowizji, albo wypłacają kwoty mniejsze od należnych. Dlatego jeżeli chcemy uzyskać zwrot prowizji bankowej szybko i skutecznie, to warto rozważyć pomoc wyspecjalizowanej kancelarii. Przy wyborze kancelarii zwracajmy jednak uwagę na zasady współpracy. Wiele firm oferuje teraz gotówkę do ręki, np. w 48 godzin. Haczyk polega na tym, że wtedy sprzedajemy przysługujące nam roszczenie w zamian za 10-20% realnej wartości. Pozostałe 80% należnej kwoty to zysk firmy skupującej roszczenie! Dlatego w Eurolege postawiliśmy na zupełnie inny model współpracy, czyli rozliczenie prowizyjne od rzeczywiście odzyskanych dla Klienta pieniędzy.
Kategorie Zobacz wszystkie →
Szukaj artykułów
Losowe artykuły
Najnowsze komentarze
-
BIK i BIG - czy to to samo?
eRzecznikBIK - lut 13 2019 11:00
-
Czy w 2018 roku lokaty będą...
RobertJezykowski - sty 11 2018 08:44
-
Czy można mieć kilka pożycz...
RobertJezykowski - sty 05 2018 13:18
-
Kredyt hipoteczny a wkład w...
tomekkk - sie 16 2017 06:58
-
Czym różni się windykator o...
financeGroup-blog - lip 29 2017 08:24
-
KNF ostrzega przed kolejnym...
Zora134 - cze 28 2017 18:19
0 Komentarze