Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość




- - - - -

Wiek a kredyty i pożyczki


Składając wniosek o kredyt, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bank „prześwietli” nas na wiele sposobów. Zostanie sprawdzony nasz dochód, nasze miesięczne koszty, miejsce pracy, okres zatrudnienia itp. Ale bank zwróci uwagę także na jeszcze inny czynnik. Chodzi tu oczywiście o nasz wiek. Jest on szczególnie ważny, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny, który jak wiadomo spłacany jest bardzo długo.
Banki samodzielnie określają, w jakim wieku mogą być ich klienci, składający w ich oddziałach wniosek o kredyt. Dotyczy to zarówno dolnej, jak i górnej granicy wieku. Jeśli chodzi o dolną, to są banki które udzielają kredytów osobom które ukończyły 18 lat, a są takie, w których do pożyczenia pieniędzy jest potrzebne 21 lat. Jeszcze większa różnica występuje w bankach, jeśli chodzi o górną granicę wieku. Jedne pożyczają tylko do wieku 65 lat, a inne do 80. Inne są też kryteria rozpatrywania tej granicy. W jednych przypadkach, nie możemy przekroczyć maksymalnego wieku w momencie składania wniosku, a winnych w momencie zakończenia spłaty.
Wiek a kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to zobowiązania długoterminowe. Nasze banki udzielają takich kredytów nawet na 35 lat (rekomendowany jest okres 25 lat), więc jest to bardzo długi okres czasu. W związku z tym, banki muszą „dostosować” okres spłaty zadłużenia do wieku kredytobiorcy, by nie przekroczył on maksimum w momencie spłaty zadłużenia. W praktyce oznacza to, że banki udzielają kredytów hipotecznych na taki czas, aby został on spłacony gdy kredytobiorca ukończy 65 lat. Czy oznacza to, że osoby np. w wieku 50 lat, nie pożyczą pieniędzy na dłużej niż 15 lat? Oczywiście nie. Banki mogą wydłużyć ten okres jeśli:
- wykupimy ubezpieczenie na życie i zrobimy cesję polisy na bank,
- nasz wkład własne będzie wysoki, przez co zmniejszy się ryzyko kredytowe banku
- znajdziemy młodszego współkredytobiorcę
Wiek a firmy pożyczkowe
Nieco inaczej wygląda sprawa wieku jeśli popatrzymy na firmy pożyczkowe. Zwykle udzielają one pożyczek krótkoterminowych (chwilówki na 30 dni), więc są firmy, które pożyczą pieniądze osobom w wieku 80 lat. Oczywiście nie jest to częste zjawisko, a zwykle górną granicą jest 70 lat. Natomiast spore rozbieżności spotkamy jeśli chodzi o minimalny wiek kredytobiorców. Niektóre firmy pożyczkowe pożyczą pieniądze tym, którzy ukończyli 18 lat, a inne klientom, którzy ukończyli 25 lat.
Jak widać zarówno bank jak i firmy pożyczkowe przywiązują dużą wagę do wieku kredytobiorców. Jest to dla nich bardzo ważne kryterium przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Musimy więc dostosować się do wymagań tych instytucji pod tym względem, gdyż istnieje mała szansa, że bank „pójdzie” nam na jakiekolwiek ustępstwa.



0 Komentarze