Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Co to spirala zadłużenia i jak z niej wyjść


Jak podają wyniki badań przeprowadzanych wśród kredytobiorców, nawet 2 mln naszych rodaków ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Część z nich, aby je spłacać, zaciąga w bankach lub instytucjach pożyczkowych kolejne zobowiązania, a część ma to w swoich planach. Jak łatwo się domyśleć, takie pożyczki w prosty sposób prowadzi do tzw. „spirali zadłużenia”.
Czym jest spirala zadłużenia? Najprościej rzecz mówiąc jest to zaciąganie zobowiązań kredytowych, by pokryć inne. Wynika to przede wszystkim z tego, że spora część naszych rodaków zaciąga zbyt dużo zobowiązań, z którymi później sobie nie radzi. Po trochę, nie ma się temu co dziwić. Łatwość z jaką możemy dzisiaj pożyczać pieniądze jest ogromna i dotąd niespotykana. Mamy przecież do wyboru kredyty w bankach, pożyczki społecznościowe i prywatne, chwilówki w parabankach, a każda z tych instytucji zachęca nas do skorzystania z ich oferty, proponując coraz to lepsze warunki. W związku z tym w banku zaciągamy kredyt gotówkowy, potem w naszym portfelu pojawia się karta kredytowa, w naszym domu montujemy nowe meble kupione na raty itp. Jednakże po jakimś czasie, może zdarzyć się że zaczynamy mieć problemy z terminowym regulowaniem miesięcznych rat. W związku z tym, aby nie mieć opóźnień w spłacie, zaciągamy kolejną pożyczkę czy kredyt, by wcześniejsze raty spłacić. Jakoś nie myślimy, że w następnym tygodniu będziemy mieli przez to jedną ratę więcej. A skoro nie mieliśmy pieniędzy na wcześniejsze zobowiązania, to skąd weźmiemy na nowe? W ten sposób spirala zadłużeń zaczyna się nakręcać i wpędza nas w niesamowite kłopoty finansowe.

Czy ze spirali zadłużenia można wyjść? Oczywiście że tak, chociaż może kosztować nas to sporo wysiłku. Przede wszystkim nie możemy zaciągać kolejnych zobowiązań, gdyż do niczego nas to nie doprowadzi. Wyjątkiem może być tu kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu spłacimy wszystkie nasze długi, a nam do spłaty pozostanie tylko jedna miesięczna rata. Jednakże uzyskanie takiego kredytu nie jest łatwe, gdyż po pierwsze musimy być właścicielami nieruchomości która będzie zabezpieczeniem kredytu, a po drugie, musimy mieć wystarczającą zdolność kredytową, o co może być trudno.

Jeżeli więc chcemy ze spirali kredytowej wyjść, powinniśmy przede wszystkim skontaktować się z instytucjami, w których mamy długi, aby wspólnie ustalić plan działania, który doprowadzi do spłaty naszych długów. I później ściśle musimy trzymać się planu. Powinniśmy też starać się ograniczyć nasze wydatki a zwiększyć dochody. Zrezygnujmy z wyjść do restauracji, ograniczmy palenie czy wydatki na alkohol. Poszukajmy dodatkowej pracy, sprzedajmy na aukcjach internetowych ubrania czy przedmioty domowe, z których nie korzystamy. Zróbmy wszystko, by w naszym budżecie domowym było jak najwięcej pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na spłatę naszych długów.
Jeżeli postąpimy według tych wytycznych, a przede wszystkim według planu ustalonego wraz z wierzycielami, na pewno ze spirali długów wyjdziemy. A później musimy robić wszystko, by znowu w nią nie wpaść.0 Komentarze