Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Co zrobić gdy nie stać nas na spłatę rat?


Zadłużenie spowodowane posiadaniem wielu zobowiązań nie jest niczym dziwnym. Obecnie, prawie każda osoba posiada kredyt, a czasem nawet kilka. Bez kredytu w tych czasach bardzo ciężko kupić mieszkanie czy samochód. Na raty kupujemy wiele różnych sprzętów- komputery, meble, sprzęt AGD czy RTV. Wszystko jest w porządku jeśli terminowo spłacamy raty kredytu oraz miesięczne rachunki. Problem pojawia się kiedy zaczynam brakować nam środków na ich uregulowanie. Co zrobić kiedy nie stać nas na terminową spłatę wszystkich należności?
Przyczyn utraty płynności finansowej może być wiele, prawie zawsze są niespodziewane. Najczęściej nie mamy na to wpływu, sytuacja finansowe może się przecież pogorszyć z dnia na dzień, w wyniku utraty dotychczasowej pracy, choroby czy też utraty kogoś bliskiego. Zdarza się również ,że zapominamy o zadłużeniach i wydajemy pieniądze na szereg niepotrzebnych rzeczy.

Kontakt z wierzycielem/ windykatorem.
Jeśli wiemy, że termin płatności się zbliża, a w portfel świeci pustkami powinniśmy zachować spokój i nie podejmować pochopnych decyzji. Unikanie problemu nie jest najlepszym pomysłem.
Wierzyciel bądź współpracująca z nim firma windykacyjna będą konsekwentnie dochodziły swoich roszczeń. Jeśli podejmą decyzję, że polubowne sposoby nie zdają egzaminu mogą skierować sprawę do sądu, a następnie na drogę egzekucji komorniczej. Najlepiej więc rozwiązać problem na etapie polubownym. Jeśli nasz dług przejmie firma windykacyjna to nic strasznego się nie wydarzy, indykator chętniej pójdzie nam na rękę w porównaniu do banku.

Negocjacja.
Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to skontaktować się z wierzycielem. Rozmowa z nim to najlepszy pomysł, nawet jeśli dług nie jest spłacany od jakiegoś czasu, my do tej pory nie odbieraliśmy telefonów, a wezwania do zapłaty lądowały w koszu. Warto otwarcie opowiedzieć o swojej nieciekawej sytuacji finansowej oraz zaproponować możliwy sposób uregulowania zaległości. Bank może wziąć pod uwagę możliwość zawieszenia spłaty na jakiś czas bądź obniżyć miesięczną ratę z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty. W ten sposób nasze miesięczne zobowiązania staną się niższe.

Dodatkowe dochody?
Warto sprawdzić możliwości uzyskania dodatkowych dochodów np. z pracy dorywczej. W wyjątkowych sytuacjach ważna pomocą mogą okazać się świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Być może do otrzymania odpowiednich świadczeń wystarczy skompletowanie odpowiednich dokumentów. Musimy pamiętać, że pieniądze pozyskane z GOPS bądź MOPS nie mogą zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia, ale pokrycie bieżących potrzeb ( opłaty czynszowej) może polepszyć domowy kapitał i pozwolić przenieść część środków na spłatę zaległości.
Oszczędność jest zawsze opłacalna. Wystarczy wyłączyć światło w pomieszczeniu czy zakręcić wodę, która niepotrzebnie leci z kranu. Dzięki temu nasze rachunki za media będą niższe niż zwykle.

Restrukturyzacja kredytu.
Jeśli posiadamy kilka zobowiązań (kredytow) i łączna kwota rat przekracza nasze możliwości, warto zorientować się w ofercie dostępnych kredytów konsolidacyjnych. To szczególne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli obniżyć miesięczne zobowiązania. Uzyskana w taki sposób kwota będzie mogła zostać przeznaczona na spłatę wielu, mniejszych pożyczek- miesięcznie będziemy spłacać jedną (niższą) ratę zamiast kilku.
Bank dłużej nie będzie nas kredytował, ale miesięczne zobowiązania nie obciążą nadmiernie domowego budżetu.

Zmiana zabezpieczenia.
Jeśli zaległe zobowiązania są wysokie i wynikają z kredytu hipotecznego sprawa jest dosyć poważna. Konsekwencją dalszego braku spłaty może być utrata mieszkania, nieruchomości wykorzystywanej w działalności naszej firmy. Jeśli posiadamy inne nieruchomości np. ziemię- możemy wziąć pod uwagę zmianę sposobu zabezpieczenia. Na to musi oczywiście zgodzić się nasz wierzyciel.
Pomocy możemy także szukać u bliskich- rodziny oraz znajomych. Możemy się umówić, że dana osoba spłaci za nas część zaległości, a my zwrócimy jej pieniądze później, kiedy sytuacja finansowa się poprawi. Czasem tego rodzaju forma współpracy wykorzystywana jest przez banki jako dodatkowa forma zabezpieczenia kredytu. Formalnie nazywana jest „ przystąpieniem do długu”. Przystępujący staje się wtedy dłużnikiem, odpowiedzialnym za spłatę należności. Przystąpieniem do długu może być mocnym argumentem w negocjacjach z bankiem, kiedy staramy się o podwyższenie kwoty kredytu.
Może się jednak zdarzyć, że pomimo naszych starań, nie stać nas na spłatę kredytu hipotecznego. Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się być sprzedaż nieruchomości, będącej przedmiotem zabezpieczenia. Lepiej jeśli zrobimy to sami i poszukamy kupca, w najgorszym przypadku nasze mieszkanie mógłby sprzedać komornik. W takich chwilach jego cena będzie dużo niższa od jej wartości rynkowej.

Podsumowując, bez względu na to czego dotyczy zadłużenie oraz jakiej jest wysokości, powinniśmy wziąć sprawy we własne ręce i aktywnie szukać wyjścia z problemu. Warto zrobić wszystko, aby udowodnić wierzycielowi, że zależy nam na spłacie zadłużenia.0 Komentarze