Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
Witamy na forum kredytowym SOSKredyt.pl - Informacje i opinie o pożyczkach oraz kredytach, porady finansowe, oddłużanie


Zaloguj się  Zaloguj się z Facebook

Rejestracja
Witamy na SOSKredyt.pl – przyjaznym forum kredytowym. Jest to miejsce głównie poświęcone kredytom, pożyczkom i innym produktom finansowym. Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszym forum bankowym. Płynie z tego wiele korzyści, a sam proces rejestracji jest łatwy i szybki - wymaga poświęcenia jedynie kilku chwil. W zamian za to, każdy pełnowartościowy użytkownik na naszym forum może:
  • zadać nurtujące go pytanie dotyczące pożyczek czy kredytów,
  • sprawdzić który bank czy też firma finansowa ma obecnie najlepszą ofertę,
  • dowiedzieć się o szczegółach dotyczących kredytów i pożyczek,
  • rozmawiać z innymi użytkownikami forum na tematy finansowe i nie tylko,
  • oceniać produkty finansowe, z których korzystał lub korzysta,
  • nawiązywać kontakt z ekspertami finansowymi.
Aby maksymalnie uprościć proces rejestracji, warto skorzystać z Logowania przez Facebooka, znajdującego się w menu głównym.
 
Guest Message by DevFuse

- - - - -

Czy dług może się przedawnić


Na pewno wiele osób zastanawia się, czy zobowiązania kredytowo - pożyczkowe mogą się przedawnić. I co w takim przypadku się dzieje. I odpowiedź na te pytania z całą pewnością zaskoczy wiele osób. Otóż długi jak najbardziej mogą się przedawnić, gdy wierzyciel przez długi okres czasu nie dopomina się ich spłaty.
Kiedy taka sytuacja może się zdarzyć? Najczęściej gdy wierzyciel przeoczył nasz dług lub o nim zwyczajnie zapomniał. Ponadto może on mieć problemy ze skontaktowaniem się z dłużnikiem lub mogą wystąpić problemy z ustaleniem spadkobiercy długu. Ponadto wielu dłużników w przypadku niewielkich kwot “machnie na nie ręką” i nie domaga się ich zwrotu. Oczywiście przedawnieniu podlegają nie tylko zobowiązania wobec banków ale i inne zadłużenia. A jak wygląda to w praktyce? Otóż po roku przedawnia się mandat za jazdę bez biletu. Po dwóch latach debet na koncie bankowym, roszczenia z tytułu umowy sprzedaży, rozliczenia telekomunikacyjne, czy z tytułu umowy o dzieło i umowy zlecenie. Po trzech latach przedawnia się kredyt i pożyczka, roszczenia finansowe z tytułu umowy o pracę, karty kredytowej, składek ubezpieczeniowych, czynszu, mandatu karnego, czy długu alimentacyjnego. Po pięciu latach przedawnia się podatek dochodowy PIT, po sześciu długi spadkowe i nakaz zapłaty wydany przez Sąd a po 10 roszczenia ZUS.

Wydawać by się więc mogło, że nie są to długie okresy i wiele długów się przedawnia. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Otóż często następuje przerwania biegu przedawnienia i okres ten jest naliczany ponownie. Sytuacja taka występuje gdy wierzyciel wykona jakąkolwiek czynność w sprawie długu. Może więc wysłać nam wezwanie do zapłaty, poprosić o pomoc komornika czy złożyć pozew sądowy. Sytuacja nie wygląda więc “kolorowo” i w rzeczywistości niewiele długów ulega przedawnieniu.

Musimy też wiedzieć, że nie wszystkie długi ulegają przedawnieniu. I tak w przypadku kredytu hipotecznego, przedawnić się mogą tylko odsetki od kredytu. Nie przedawni się też dług u komornika, gdy prowadzi on egzekucję komorniczą. W takim przypadku ustanawia się zawieszenie biegu przedawnienia, które trwa aż do zakońćzenia postępowania egzekucyjnego.0 Komentarze