Skocz do zawartości

Zobacz nową zawartość
- - - - -

Czy warto skorzystać z usług firm oddłużeniowych


W problemy finansowe może wpaść każdy, kto często korzysta z bankowych kredytów czy pożyczek. Bo chociaż pieniądze pożyczamy zawsze z myślą o tym, że je w terminie spłacimy, to jednak w życiu zdarzają się trudne sytuacje i niektórzy mają z tym problemy.
Jeżeli nasze zobowiązania finansowe nie są duże, większość z nas prędzej czy później sobie z nimi poradzi. Jednakże jeśli w grę wchodzą duże kwoty, to sytuacja wygląda wtedy zupełnie inaczej. Banki chcą odzyskać swoje pieniądze, nasyłają na dłużników komorników czy firmy windykacyjne. Robi się nerwowo i mało sympatycznie. Niektóre osoby popadają w depresje, inne zamykają się przed całym światem nie odbierając telefonów i nikogo do siebie nie wpuszczając. Jest to jednak najgorsze rozwiązanie, gdyż każdy zadłużony powinien robić wszystko, aby z bankami rozmawiać i starać się o wspólne znalezienie najlepszego rozwiązania.
Jak wybrać firmę oddłużeniową
Większość firm oddłużeniowych, które reklamują się w różnych środkach przekazu twierdzi, że pracują w niej najwyższej klasy specjaliści z zakresu finansów czy prawa, że posiadają oni wieloletnie doświadczenie w oddłużaniu swoich klientów oraz że ich skuteczność jest prawie że stu procentowa. Ale czy jest tak naprawdę? Aby założyć firmę oddłużeniową, nie potrzeba specjalnych licencji, kursów czy wykształcenia. Może ją założyć każdy. Można się więc spodziewać, że często zakładają ją osoby, które nie mają w tym większego doświadczenia. Często pracują w nich studenci, którzy dopiero zdobywają wiedzę z zakresu prawa czy finansów. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wybór firmy oddłużeniowej, która będzie starała się pomóc na w wyjściu kłopotów finansowych, powinniśmy się spotkać z jej przedstawicielem. W czasie takiej rozmowy można poprosić o przedstawienie zatrudnionych pracowników, o pokazanie efektów wcześniejszych prac, o pokazanie sposobów w jaki firma będzie starała się nam pomóc. W czasie wyboru, bardzo ważnym kryterium powinno być też wynagrodzenie. Profesjonalne firmy oddłużeniowe, zazwyczaj pobierają opłatę dopiero po zakończeniu wszelkich czynności i to tylko wtedy, gdy skończyły się one sukcesem. Natomiast „amatorzy” żądają pieniędzy już za samo podpisanie z nimi umowy.
Firmy oddłużeniowe – czy zawsze mogą pomóc?
Co robią firmy oddłużeniowe? Przede wszystkim prowadzą różnego rodzaju rozmowy z bankami czy z firmami windykacyjnymi. Najczęściej negocjują warunki nowych spłat, starają się kredyt zrestrukturyzować, zmniejszyć miesięczną ratę itp. Dzieje się to podczas spotkań bezpośrednich lub poprzez przygotowanie odpowiednich pism i dokumentów. Jednakże nie zawsze działalność takich firm przynosi spodziewany efekt. Czasami po prostu dłużnicy mają zbyt dużo kredytów i pożyczek, nie mogą zabezpieczyć w odpowiedni sposób kredytów itp. Dlatego w czasie wyboru firmy, która zajmie się naszymi sprawami, nie sugerujmy się sloganami, że firma ma 100% skuteczności, gdyż po prostu jest to niemożliwe.
Czy warto skorzystać z usług firmy oddłużeniowej, gdy nie możemy sami poradzić sobie z naszymi długami? Na pewno tak. Ale nie możemy się spodziewać cudów i myśleć, że dzięki tej firmie nasz dług w magiczny sposób zniknie. Firma taka może pomóc nam w jego spłacie, zmniejszeniu kosztów komorniczych czy windykacyjnych, ale pożyczone pieniądze i tak będziemy musieli oddać.1 Komentarze

Można jeszcze pomyśleć o jakiejś formie zrefinansowania długu. Są tylko dwie kwestie - a) ciężko będzie znaleźć finansującego, który zdecyduje się na udzielenie pożyczki, B) trzeba dokładnie sprawdzić koszty - zazwyczaj rozbicie płatności na dłuższy okres obniża ratę, ale wysoka prowizja za udzielenie i dużo wyższa kwota całkowitych odsetek, może wtedy już dobić. ALE - jeśli zejdzie się odpowiednio a) i B), to jest szansa na zrefinansowanie tej pożyczki przez bank na rozsądniejszych warunkach, kiedy będzie już wyczyszczona sprawa z niespłaconymi zobowiązaniami.